Informacje Nowości

5 ciekawych faktów o ciągnikach rolniczych

Dla wszystkich miłośników i posiadaczy ciągników rolniczych mamy garść informacji, dotyczących ich ulubionych maszyn. Poniżej możecie sprawdzić ciekawostki, którymi z pewnością będziecie zainteresowani.

  1.     Słowo „traktor” pochodzi z łaciny i brzmi „trahere”

W języku polskim często określamy ciągniki rolnicze mianem traktorów. Warto wiedzieć, że słowo „traktor” pochodzi od łacińskiego słowa „trahere”, które oznacza „ciągnąć”. Na początku użycia słowa, czyli w XIX wieku, gdy rozpoczęły się prace nad pierwszymi modelami silników spalinowych oraz benzynowych, a także nowoczesnych części rolniczych słowo „traktor” miało zupełnie inne znaczenie niż współcześnie. Wtedy oznaczało ono silnik stworzony do ciągnięcia wozu. Znaczenie, które funkcjonuje aż po dziś dzień zostało nadane w roku 1859.

  1.     Powstanie ciągnika parowego datujemy początek XIX wieku.

Ciągnik parowy, nazywany lokomobilą był wielkim odkryciem i z pewnością zapoczątkował etap nad udoskonaleniem prac w rolnictwie, zmierzających do osiągnięcia coraz większej automatyzacji. Jak na ówczesne standardy ciągnik parowy był bardzo powolny, ale mimo wszystko ułatwiał prace na polu, będąc pionierem w drodze ku nowoczesnemu rolnictwu. Jego prototyp datowany jest na rok 1805.

ciągnik rolniczy

  1.     Na świecie istnieje ponad 16 milionów ciągników.

Okazuje się, że jedna trzecia energii, jaką na świecie się wykorzystuje w celu produkcji rolnej poświęcona jest na produkcję ciągników rolniczych! Maszyny te są z chęcią kupowane w tradycyjnych sklepach rolniczych, a części do nich chętnie nabywane są na całym świecie w internetowych sklepach rolniczych. Dostępność produktów i szeroki wachlarz opcji sprzedaży na rynku wtórnym sprzyja zakupowi zarówno używanych, jak i zupełnie nowych modeli ciągników rolniczych.

  1.     Ursus zrezygnował ze swoich projektów, by kupić licencję od Zetora.

Słynna fabryka ciągników rolniczych, słynąca z polskich tradycji zrezygnowała z produkcji dwóch modeli – Ursusa C-336 oraz C-356 będących na etapie gotowych projektów po to, by móc zdobyć licencję na ciągnik rolniczy Zetor 4011. Porozumienie miało miejsce w 1962 roku, kiedy to czechosłowacki producent podpisał umowę, na mocy której polska strona zrezygnowała z produkcji własnych ciągników zaliczanych do grupy średnich i przyjęła licencję, umożliwiającą produkcję Zetora 4011. Pierwszy model tego ciągnika rolniczego zjechał z taśmy produkcyjnej w 1965 roku.

traktor

  1.     Ursus C-360 jest ciągnikiem wyposażonym w dźwignię automatycznej regulacji wysokości.

Popularność modelu Ursus C-360 nie kończy się pomimo faktu, że na rynku polskim dostępnych jest wiele nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych modeli ciągników rolniczych. Wśród posiadaczy ciągników Ursus C-360 oraz równie popularnego modelu Ursus C-330 panuje teza, że stare, dobre „papaje” (bo tak je nazywano) posiadają wytrzymałe silniki, a ogromnym plusem jest możliwość ich samodzielnej naprawy. Ciekawostką jest fakt, że Ursus C-360 posiada dźwignię automatycznej regulacji. W praktyce oznacza to, że podczas orania pola maszyna dostosowuje głębokość samodzielnie, w zależności od oporu gleby.

You may like

Index