Informacje

Co jest najbardziej urzekającego w retro ciągnikach?

Na polskiej wsi wciąż poruszają się starsze maszyny rolnicze i ciągniki. Zazwyczaj są zadbane i w pełni sprawne – ich właściciele dbają nie tylko o ich stan techniczny, ale również o estetykę. Jedynym problemem dla kierowców posiadających maszyny retro wydaje się być dostęp do części zamiennych. W końcu wiele modeli maszyn nie jest już dawno produkowanych, a niektóre marki nie istnieją na rynku od lat. Na szczęście można gdzieniegdzie dostać oryginalne części pasujące do ciągników. Są dostępne poprzez internetowe sklepy rolnicze.  

Stylistyka starych maszyn 

Okazuje się, że elementy retro są obecne również wśród całkiem współczesnych maszyn. Oznacza to, że retro traktor nie jest niezbędny, aby zapoznać się z klasyką. Projektanci wzorują się na starszej stylistyce i dodają do nowych prototypów elementy spotykane w klasycznych modelach. Zazwyczaj te elementy są obecne w kilku miejscach: 

 • w karoserii pojazdów rolniczych – np. maska ciągnika, 
 • w postaci detali – takich jak elementy nadwozia, światła czy zakończenia nadwozia.  

Prawdopodobnie zwolennikom starszych maszyn nie wystarcza samo nawiązanie do klasyki. Oni potrzebują kontaktu z historią, w ich wypadku niezbędne są oryginalne modele maszyn. 

Dlaczego warto pasjonować się traktorami retro? 

Posiadacze takiej maszyny jak retro traktor nie muszą narzekać na brak zainteresowania. Mają do dyspozycji unikalny model maszyny, który wzbudza zainteresowanie i zazdrość. Jest to także sytuacja, która niesie ze sobą wiele korzyści: 

 • daje możliwość uczestnictwa w niecodziennych wydarzeniach – przykładem są spotkania i zjazdy miłośników starej motoryzacji, często odbywające się w pięknych lokalizacjach i plenerach, 
 • ułatwia kontakty z osobami z branży, z którymi trudno byłoby się spotkać w inny sposób, 
 • poszerza horyzonty i zwiększa poziom wiedzy na temat motoryzacji, rolnictwa oraz prowokuje do kolekcjonowania nowych modeli maszyn. 

Jest to świetna okazja do obserwowania, w jaki sposób zmieniała się technika na przestrzeni wielu lat. Dostarcza wielu przeżyć i emocji. Sprawia, że można odczuwać historię w bardziej praktyczny sposób. 

Jakie marki cieszą się największym sentymentem miłośników retro maszyn? 

Osoby, które posiadają lub chciałyby zakupić retro traktor, potrzebują dostępu do rynku części zamiennych. Sklepy rolnicze online mają doświadczenie w sprowadzaniu części i elementów od wielu znanych marek: 

 • Ursus, 
 • Zetor, 
 • John Deere, 
 • Massey Ferguson, 
 • Deutz, 
 • Belarus MTZ, 
 • Fortschritt. 

Są to legendarne marki, które wymagają dużej dbałości o detale i potrafią się odwdzięczyć świetną estetyką i ponadczasowym designem. Oferują one zupełnie inne wrażenia niż współczesne modele maszyn. Przed przeprowadzeniem remontu trzeba upewnić się, że nie zabraknie potrzebnych elementów, nawet, gdy traktor będzie rozebrany. Asortyment powinien spełniać wysokie standardy jakości, dzięki czemu będzie można liczyć na niezawodną eksploatację maszyn po wykonaniu konserwacji. 

Czytaj o innych informacjach o Ursus