Informacje

Historyczne modele Ursusa

Poszukując pojazdów rolniczych, skupiamy się na markach światowej klasy. Chcemy, aby nasza maszyna służyła nam przez długie lata, dlatego czasem ciężko jest wybrać odpowiedni pojazd i części, zauważając na liczne opinie użytkowników, którzy są w posiadaniu takowych maszyn. Nie można jednak zapomnieć o Ursusie, który napisał wspaniałą historię swojej marki i może pochwalić się egzemplarzami, które były niezawodne.

Modele Ursusa mają w swojej gamie egzemplarze unikatowe, którymi mogą się pochwalić. Były one produkowane w tamtych czasach z myślą nie tylko o estetyce zewnętrznej pojazdu, ale także o jakości wykonania silnika i o wygodnej, wielogodzinnej pracy, gdzie komfort to bardzo ważny element. Większość modeli jest niestety dostępna w małych ilościach i możliwość ich zakupu w dobrym stanie i dobrej cenie może graniczyć z cudem lub znajdują się w muzeum. Poniżej zostaną przedstawione modele, które są legendą marki Ursus i stawiają je w bardzo dobrym świetle na tle najlepszych, światowych marek.

Wyjątkowe egzemplarze

Ursus to Polska marka, produkująca ciągniki, maszyny rolnicze i części. Swoją siedzibę miała w Warszawie, natomiast obecnie znajduje się ona w Lublinie.

Ursus C-45

Ciągnik rolniczy produkowany w latach 1947 – 1954. Był jednym z pierwszych ciągników Ursusa. Charakteryzował się prostą budową. Jego silnik był wielkości 10.3 litra i posiadał 45 koni mechanicznych. Odpalało się go w ciekawy sposób, bo poprzez podgrzanie gruszki żarowej znajdującej się z przodu ręczną lampą lutowniczą. Wyprodukowano jedynie 130 sztuk tego unikatu. Można go spotkać w Muzeum Historii Ursusa.

Ciągówka Ursus

Był to pierwszy model ciągnika rolniczego wyprodukowanego w Polsce. Jego produkcja odbywała się w latach 1922 -1927. Posiadał on mały silnik o mocy 25 koni mechanicznych, a jego waga wynosiła 2600 kilogramów. Był budowany na bazie amerykańskiego ciągnika Titan. Wyprodukowano go w liczbie około 100 egzemplarzy. Rolnik Stanisław Rakulski w 1968 roku przekazał Ciągówkę Ursus do Muzeum Zakładowego Ursusa. Ciągnik był sprawny i wciąż działający. Liczył wówczas ponad 40 lat.

Ursus C-451

Produkowany w latach 1954-1959. Był modernizacją przestarzałego modelu C-45. Głównym celem zmian było podniesienie eksploatacji pojazdu rolniczego oraz zwiększenie walorów jego użytkowania. Wprowadzono rozruch benzynowy, co przełożyło się na większe zmiany zbiornika paliwa. Został on przepołowiony przegrodą. 5 decymetrów sześciennych było przeznaczone na paliwo, a pozostałe 95 decymetrów sześciennych było miejscem dla oleju napędowego. Cały silnik liczył więc zbiornik o pojemności 100 decymetrów sześciennych. Jego silnik posiadał 45 koni mechanicznych, a jego waga sięgała aż 3680 kilogramów.

ciągnik ursus

Ursus C-308

Prototyp tego wspaniałego ciągnika pierwszy raz został pokazany w 1957 roku, a już w 1958 zaczęła się seryjna produkcja maszyny rolniczej. Był to malutki egzemplarz o wielkości silnika 0.4 litra i mocy 8 koni mechanicznych. W silniku mogliśmy znaleźć tylko jeden cylinder. Produkcja zakończyła się w 1963 roku. Wyprodukowano wówczas 4100 egzemplarzy.

You may like

Index