Ursus C-330 to jeden z najpopularniejszych ciągników w Polsce. Pomimo swojego wieku, nadal dzielnie służy na wielu gospodarstwach, zwykle już jako ciągnik pomocniczy, choć czasami wykonuje również najważniejsze prace, wszystko zależy od tego, jak duże jest dane gospodarstwo. Silnik C-330 jest prosty w budowie — posiada tylko dwa cylindry i tak naprawdę jest zmodyfikowaną i rozwiniętą wersję motoru, który znany był ze starszych wersji Ursusa. Mowa tutaj o modelach C-325 oraz C-328, które uważane są za bardzo udane.
Spis treści:
Świece żarowe w silniku Ursusa C-330
W odróżnieniu jednak od silników montowanych w modelach C-325 oraz C-328, a nawet nowszego C-360, tytułowy ciągnik posiada w silniku świece żarowe. Ich zadaniem jest wspomaganie rozruchu motoru podczas silnych mrozów, z uwagi na wtrysk pośredni, który został zastosowany w dwucylindrowych motorach. Paliwo dostające się w pierwszej kolejności do komory wirowej, a dopiero później do przestrzeni samego cylindra, szybciej się schładza. Właśnie dlatego w dawnych czasach praktykowało się zalewanie silnika gorącą wodą, zanim możliwy był jego rozruch w zimie. Aby unowocześnić konstrukcję i pozwolić na uruchamianie również bez takich zabiegów, zastosowano w modelu Ursus C-330 świece żarowe. Ich końcówki wprowadzono do komór wirowych, dzięki czemu paliwo może o wiele łatwiej rozgrzać się, nawet gdy blok silnika oraz głowica mają bardzo niską temperaturę. Uruchamianie świec odbywa się automatycznie podczas rozruchu silnika, gdy kierowca używa cięgna zapalania. Pierwsza pozycja to właśnie podanie prądu do świec, co sygnalizuje zapalenie się czerwonej lub pomarańczowej kontrolki na desce. Należy wtedy odczekać kilka lub nawet kilkanaście sekund (zależnie od temperatury otoczenia i silnika), a dopiero później przesunąć cięgno dalej. Druga pozycja uruchamia już rozrusznik elektryczny, który obraca wałem silnika.
Jak przeprowadzić wymianę świec?
Świece żarowe nie są wieczne. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku świec zapłonowych w silnikach benzynowych, konieczna jest ich regularna wymiana na nowe. Mocno zużyte lub spalone świece będą powodowały znaczne trudności z odpaleniem silnika zimą. Zauważymy wtedy biały lub szary dym wydostający się z tłumika w czasie kręcenia rozrusznikiem, który wskazuje na niespaloną ropę. Jeżeli będzie spalona tylko jedna ze świec, to zauważymy, że silnik próbuje palić tylko na jeden cylinder, jednak z uwagi na brak pracy na drugim nadal nie będzie możliwe podtrzymanie pracy. W takiej sytuacji musimy wymienić świece na nowe. Nie jest to trudne do wykonania, trzeba jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Przede wszystkim Ursus C-330 używa świec, które możemy bez problemu dostać w internetowym sklepie rolniczym. Dzięki temu będziemy w stanie nabyć je taniej i dostać lepsze jakościowo produkty. Po drugie, podczas odkręcania świec należy uważać, by nie urwać gwintów w głowicy. Dlatego poleca się wcześniej użyć środka penetrującego, a samo wykręcanie przeprowadzać na gorącym silniku.