Informacje

Marka Ursus – Jakie przemiany przeszła przez 125 lat?

Marka Ursus została założona w roku 1893. W tym czasie powstała firma o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedzibą przy ulicy Siennej 15. Firmę założyli trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Emil Schonfeld oraz Kazimierz Matecki wraz z czterema przedsiębiorcami: Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem, Ludwikiem Fijakowskim i Stanisławem Rostkowskim. Pierwszym dyrektorem przedsiębiorstwa stał się Ludwik Rossman, produkowano wówczas armaturę dla przemysłu spożywczego, cukierniczego i gorzelniczego, armaturę centralnego ogrzewania i hydranty przeciwpożarowe.

Okres międzywojenny oraz czas drugiej Wojny Światowej

W roku 1920 przedsiębiorstwo zostało zamienione w Fabrykę Silników i Traktorów o nazwie Ursus. Na początku projekty rozwojowe przedsiębiorstwa brały pod uwagę tylko i wyłącznie produkcję silników spalinowych o mocy 600 KM oraz traktorów rolniczych, jednakże program poszerzono także o zamówienia dla wojska. Fabryka przy ulicy Skierniewickiej 27/29 podjęła się produkcji maszyn do tworzenia łusek do naboi, montażu pocisków oraz podstaw do karabinów maszynowych.

Okres po drugiej Wojnie Światowej

W 1946 roku władze państwowe postanowiły rozpocząć w  fabrykach w Czechowie produkcję ciągników rolniczych. Pierwsza maszyna zjechała z taśmy produkcyjnej w 1947 roku, był to wówczas ciągnik o nazwie Ursus C-45. W roku 1948 zaczęło funkcjonować przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakłady Mechaniczne „Ursus”, jego konstruktorzy prowadzili w następnych latach prace nad ciągnikiem pochodzącym jedynie z naszego kraju.

Po roku 1989

W roku 1991 dokonano podziału Zrzeszenia, powstały wówczas Zakłady Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”. W latach 1988 – 2003 przeprowadzano intensywną restrukturyzację ZPC „Ursus”, dzięki której w dziewięciu miastach w Polsce powstało dużo nowych podmiotów gospodarczych zarówno usługowych, jak i produkcyjnych. W tych latach udoskonalono ciągniki, maszyny stały się bardziej nowoczesne, o wiele bardziej ergonomiczne. W 2010 roku zmieniono prototyp na nowy. W 2011 roku spółka Ursus połączyła swoje siły ze spółką POL-MOT Warfama SA, co stało się szansą na dalszy intensywny rozwój. Władze spółki podjęły decyzję o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina i rozszerzeniu swojego asortymentu produkowanych wyrobów o kolejne innowacyjne maszyny. W grudniu 2011 odbyło się  uruchomienie produkcji ciągnika nowej generacji Ursus 11024.

Obecnie wszystkie części do Ursus, można zakupić w szybki i łatwy sposób odwiedzając internetowe sklepy rolnicze. Asortyment internetowego sklepu rolniczego obejmuje wszelkie części rolnicze, w tym części do Ursus, części do Ursus C-360, części do ursus C-330. Sklepy tego rodzaju posiadają także bogatą ofertę maszyn rolniczych i części do ciągników. Wszystkie dostępne maszyny rolnicze oraz części do Ursusa to produkty wysokiej jakości. W maju 2012 roku spółka POL-MOT Warfama SA podpisała umowę z turecką spółką Hattat Holding która dotyczyła współpracy w zakresie rozwoju oraz sprzedaży transmisji i tylnych osi do ciągników. Warto wiedzieć, iż Ursus S.A jest jedyną spółką z zakresu maszyn oraz urządzeń dla rolnictwa, która w 2007 roku zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

You may like

Index