Informacje

Odzież do pracy w gospodarstwie

Ze względu na specyfikę pracy, rolnik musi posiadać odpowiednią ochronę w postaci odzieży roboczej, niezbędnej by zabezpieczyć się przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy zagrożeniami wynikającymi z czynników zewnętrznych, powstałych na skutek prac polowych (takich jak pył, kurz lub odpryski drobnych kamieni). Codzienny, zwykły ubiór może nie wystarczyć. Elementy stroju, który zakładamy każdego dnia muszą zostać uzupełnione o niezbędne akcesoria lub wymienione na odzież, która spełni swoje ochronne funkcje. 

Jaka odzież przyda się do pracy w gospodarstwie rolnym?

Tym, co powinno wyróżniać odzież roboczą dla rolników jest nieprzepuszczalność. Rolnicy na co dzień mają styczność z substancjami chemicznymi, którymi pielęgnują rośliny, czy nawożą ziemię – te z kolei mogą mocno podrażnić skórę lub niekorzystnie wpłynąć na pracę układu oddechowego. Stąd ważne, by rolnicy nie ograniczali ubioru do zwykłego bawełnianego podkoszulka, cienkich spodni czy gumowych rękawic, bo te nie są gwarancją dostatecznej ochrony. Pamiętać należy, że osoba zarządzająca pracami rolnymi powinna zabezpieczyć nie tylko skórę rąk i twarzy. Nie wolno zapominać o wrażliwych częściach ciała: rolnik musi być wyposażony w gogle z wietrznikiem chroniące przed pyłem i niebezpieczną cieczą, solidne buty, odporne na przemakanie, które poradzą sobie w trudnych warunkach i uchronią stopę przed zimnem, czy wreszcie nauszniki tłumiące ryk maszyn. Podstawowym elementem rolniczego stroju, w który powinniśmy zainwestować na samym początku są jednak dobrej jakości spodnie lub kombinezon oraz rękawice rolnicze. 

Spodnie przydatne w pracach w gospodarstwie domowym: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ze względu na częstotliwość prac w gospodarstwie rolnym kupując spodnie ochronne zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania. Powinny odznaczać się solidnym, wytrzymałym na przetarcia materiałem, który nie zniszczy się po wielokrotnym praniu. Dobrze, jeśli spodnie mają potrójne szwy i wszyte nakolanniki zabezpieczające rolnika przed niechcianym urazem lub co gorsza, kontuzją kolana. Funkcjonalność powinny zapewniać głębokie kieszenie. 

Dlaczego posiadanie rękawic roboczych jest istotne przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego?

Nie da się ukryć, że ręce rolnika są najbardziej narażone na drobne urazy czy przecięcia. By nie nadwyrężać i tak mocno już spracowanych dłoni, warto zapewnić im ochronę w postaci rękawic rolniczych. Uchronią nas przed zimnem, nierzadkimi odciskami, a w razie wypadku przy pracach będą stanowiły barierę przed zanieczyszczeniami, które mogłyby dostać się do rany powodując jej zakażenie, czego konsekwencją byłoby długotrwałe leczenie. Posiadanie rękawic jest warte rozważenia również ze względów estetycznych i pielęgnacyjnych. Rękawice są niezbędne jeśli na co dzień mamy do czynienia z pracami charakterystycznymi dla drwala – zapewnią one ochronę przed przecięciem skóry, a swoimi wkładkami amortyzującymi przyniosą uczucie komfortu. 

Odzież robocza jest konieczna, kiedy jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego. Produkty niezbędne, by wygodnie i bezpiecznie pracować są dostępne w wielu sklepach internetowych.

You may like

Index