Historia tego modelu zaczyna się w 1957 roku, kiedy to pojawił się pomysł na stworzenie małego, ogrodowego ciągnika jednoosiowego. Powstały dwa projekty. Jeden był autorstwa Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Maszynowego Leśnictwa we Wrocławiu, a drugi był autorstwa Zakładów Mechanicznych Ursus. Wkrótce potem ruszyła seryjna produkcja obydwu maszyn. Pierwszą był ciągnik jednoosiowy “Dzik”, a drugą był Ursus C-308. Były to małe ciągniki, zbudowane głównie z myślą o ogrodach i leśnictwie. Prototyp Ursusa C-308 został skonstruowany 11 października 1957 roku, a produkcja seryjna ruszyła 1958 roku. W podobnym czasie ruszyła produkcja jego brata bliźniaka – Dzika.
Spis treści:
Dalsze losy Ursusa C-308
Pojazd ten szybko zdobył popularność na Polskim rynku, chociaż zapotrzebowanie na niego nigdy nie było tak duże, jak na tradycyjne ciągniki rolnicze. Zaletą tego małego ciągnika była chociażby wytrzymałość, z której zresztą zasłynęły późniejsze modele Ursusa, czy legendarne Ursus C-330 i Ursus C-360. Wytrzymały był zwłaszcza silnik tego pojazdu, podobnie jak w jego bracie bliźniaku – Dziku. Silnik ten potem rozmontowywano z pojazdu i używano w innych celach na gospodarstwach rolnych. Innymi zaletami tego ciągnika była zaskakująca jak na taki mały ciągnik wielofunkcyjność, dzięki której sprawdzał się we współpracy z wieloma innymi maszynami i w wielu innych zadaniach. Zostały do niego zaprojektowane różne narzędzia, takie jak pług, opryskiwacz, czy specjalna, jednoosiowa przyczepka o ładowności 800 kilogramów. Przewidziano dla niego również możliwość zamontowania specjalnej przystawki pasowej wyposażonej w koło pasowe o średnicy 200 mm.
Produkcja ciągników była kontynuowana do 1963 roku. W tym roku została zakończona produkcja Ursusa C-308, chociaż jego bliźniaka i głównego konkurenta na rynku – Dzika produkowano aż do lat osiemdziesiątych. Ursusa C-308 wyprodukowano w liczbie 4100 egzemplarzy. Po tym czasie był coraz rzadszym widokiem na polskiej wsi, a dzisiaj jest niemal nieobecny na niej. A już na pewno w porównaniu do swoich młodszych kuzynów, czyli modeli Ursus C-330 i Ursus C-360.
Charakterystyka Ursusa C 308
Był to mały, ogrodniczy ciągnik jednoosiowy. Posiadał on silnik dwusuwowy S261C, o zapłonie iskrowym, jednocylindrowy i chłodzony powietrzem. Pojemność silnika wynosiła 372 centymetrów sześciennych. Jego moc wynosiła 8 koni mechanicznych przy 2400 obrotach na minutę. Posiadał on trzy biegi do przodu i jeden do tyłu. Maksymalna prędkość wynosiła 13 kilometrów na godzinę. Ten mały, jednoosiowy ciągnik miał 268 centymetrów długości, 70 centymetrów szerokości i 96 centymetry wysokości. Masa własna ciągnika wynosiła 270 kilogramów, a z obciążeniem 480 kilogramów.
Aktualnie ten ciągnik prawie zniknął ze wsi, ale można go jeszcze spotkać na zlotach starych pojazdów rolniczych. Mimo tej rzadkości nie jest to ciągnik drogi. Zarówno sam ciągnik, jak i części rolnicze, jak i większość starszych modeli części do Ursusa są tanie. Ceny tego ciągnika na różnych portalach aukcyjnych i internetowych sklepach rolniczych wahają się od 2000 złotych do 4000 złotych.