Informacje

Ursus C-325 – lekki ciągnik rolniczy z lat 60-tych

Warszawska fabryka Ursus jeszcze na początku lat 90. produkowała porządne ciągniki rolnicze, jednak to wcześniejsze modele stały się kultowe. Jednym z nich jest ciągnik Ursus C-325, do dziś z powodzeniem używany nie tylko przez rolników w ich gospodarstwach, ale także przez pasjonatów. Z tego artykułu poznasz nie tylko historię Ursusa C-325, ale także dowiesz się, gdzie szukać dobrych części zamiennych do istniejących egzemplarzy.

Kultowy lekki ciągnik rolniczy – najważniejsze dane techniczne

Zakłady Mechaniczne Ursus produkowały model C-325 w latach 1959–1963, choć pierwszy model zaprezentowany został już w 1957 roku. Łącznie do ostatniego roku produkcji zakład opuściło aż 26 282 ciągników tego typu. Co charakteryzuje ten model? Tego typu maszyny rolnicze wyposażone zostały w wysokoprężny silnik S-312 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, chłodzony cieczą, o pojemności 1810 cm kw. i mocy 25 KM. Razem z obciążnikami Ursus C-325 ważył jedynie 1910 kg. W czasach produkcji model wyróżniał się zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, które znacznie ułatwiały wykorzystanie ciągnika w praktyce. Były to między innymi zmienny rozstaw i prześwit kół, dociążenie tylnych kół czy siłowa hydraulika z trzypunktowym układem zawieszenia.

Historia modelu Ursus C-325

Model powstał, kiedy okazało się, że możliwości, by unowocześniać jego poprzednika, czyli C-451, wyczerpały się. Zakład zmuszony był postawić na coś nowego. Do prac przystąpiono już w 1955 roku. Po okresie prężnej produkcji w podanych wyżej latach rozpoczęto prace nad produkcją silnika C-328, który funkcjonował jako zmodernizowana wersja opisywanego modelu. Kolejne unowocześnienia ogłoszono w 1967 roku, kiedy to pojawiła się kolejna wersja, czyli Ursus C-330. Model ten w kultowej fabryce produkowany był aż do 1993 roku, czyli niemal do końca jej istnienia. Wracając do ciągnika Ursus C-325, poza nowoczesnymi wówczas danymi technicznymi i ciekawą historią, model ten charakteryzuje się niesamowitym designem. Stąd do dziś jest jednym z najchętniej trzymanych ciągników rolniczych przez pasjonatów motoryzacji z lat 60. oraz fanów maszyn rolniczych z tamtych czasów. Sprawia to, że także dziś, choć fabryka Ursus już nie istnieje, potrzebne i często poszukiwane są części zamienne do tego modelu.

Ursus C-325 dzisiaj – gdzie szukać części zamiennych

W dobrych, sprawdzonych rolniczych sklepach internetowych można znaleźć części zamienne do tego modelu Ursusa w jakości dorównującej oryginałów oraz w atrakcyjnych cenach. Przed zakupem warto porównać ceny w różnych miejscach, aby trafić na najlepsze, pamiętajmy jednak, że aby nie uszkodzić maszyny rolniczej, najważniejsza jest tutaj jakość. Części do Ursus C-325 czy do jego zmodernizowanych wersji (części do Ursus C-330) zaoferuje nam więc internetowy sklep rolniczy, gdzie znajdziemy niemal wszystkie części do ciągników. Szukając takiego miejsca w sieci, warto przejrzeć fora internetowe, gdzie doświadczeni rolnicy oraz pasjonaci Ursusa dzielą się opiniami i poradami.

You may like

Index