Informacje Naprawa Porady

Ursus C-330 –  charakterystyka modelu

Ursus to znana, polska marka produkująca popularne modele ciągników rolniczych. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z najbardziej rozpoznawalnych modeli Ursusa, czyli ciągnikowi Ursus C-330. Oto charakterystyka popularnego, polskiego traktora.

Na początek trochę historii

Ursus C-330 to ciągnik rolniczy produkowany przez warszawskie zakłady Ursus w latach 1967 – 1987. Jego poprzednikami były modele C-325, C-328, a następcami C-330M i C-335. Nasz Ursus C-330, który pod maską kryje wysokoprężny, dwucylindrowy silnik o mocy 30 KM, nazywany jest potocznie „30stką”, a czasami nawet „Ciapkiem” lub „Papajem”. Jest on obecny w polskich gospodarstwach od ponad 50 lat i wciąż cieszy się popularnością i sympatią wśród rolników. Ta maszyna rolnicza to solidny i uniwersalny traktor, idealnie nadający się do wykonywania prostych prac w polu.

Druga wersja modelu Ursus C-330 produkowana od 1986 do 1993 roku to Ursus C-330M. Różni się on od swojego podstawowego poprzednika przede wszystkim tym, że posiada wzmocnione łożyskowanie w skrzyni biegów i w tylnym moście napędowym, wyposażony jest we wzmocniony tłumik wydechowy i zmianę przełożeń zwiększającą prędkość ciągnika o ok. 8%. W roku 1989 model ten został wyposażony dodatkowo w zaczep górny.

Ursus c330

Wady i zalety Ursusa C-330

W przypadku każdego ciągnika rolniczego można wyodrębnić podstawowe wady i zalety. W związku z tym, że Ursus C-330 jest modelem obecnym w polskich gospodarstwach od wielu lat, jego użytkownicy są w stanie z łatwością wskazać jego dobre i złe strony. Do zalet z pewnością można zaliczyć dwustopniowe sprzęgło, możliwość obniżenia ciśnienia sprężania za pomocą odprężnika i świec żarowych, co ułatwia uruchomienie maszyny nawet w okresie zimowym. Kolejnymi zaletami tego modelu są: niskie zużycie paliwa, odpowiedni rozkład masy, trwałość skrzyni biegów oraz możliwość regulacji prześwitu i rozstawu kół. Jako wada Ursusa C-330 najczęściej wskazywana jest niewielka liczba biegów. Jak widać, ciągnik rolniczy Ursus C-330 cechuje zdecydowanie większa ilość zalet niż wad.

Części do Ursus C-330

Ursusy to wiekowe, ale wciąż bardzo solidne ciągniki rolnicze. Posiadacze tej wyjątkowej maszyny wciąż mogą kupować części do Ursus w sklepach stacjonarnych i internetowych. Oferty sklepów rolniczych online są bardzo zróżnicowane i bogate w różnorodne części do Ursus C-330 w atrakcyjnych cenach. Każdy rolnik, który ceni wygodę, powinien wybrać zakupy internetowe ze względu na szeroki wybór asortymentu, szybką dostawę niezależnie od gabarytów oraz bezproblemową możliwość zwrotu towaru.

 

Czytaj o innych informacjach o Ursus