Informacje

Ursus C-330 –  charakterystyka modelu

Ursus to znana, polska marka produkująca popularne modele ciągników rolniczych. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z najbardziej rozpoznawalnych modeli Ursusa, czyli ciągnikowi Ursus C-330. Oto charakterystyka popularnego, polskiego traktora.

Na początek trochę historii

Ursus C-330 to ciągnik rolniczy produkowany przez warszawskie zakłady Ursus w latach 1967 – 1987. Jego poprzednikami były modele C-325, C-328, a następcami C-330M i C-335. Nasz Ursus C-330, który pod maską kryje wysokoprężny, dwucylindrowy silnik o mocy 30 KM, nazywany jest potocznie „30stką”, a czasami nawet „Ciapkiem” lub „Papajem”. Jest on obecny w polskich gospodarstwach od ponad 50 lat i wciąż cieszy się popularnością i sympatią wśród rolników. Ta maszyna rolnicza to solidny i uniwersalny traktor, idealnie nadający się do wykonywania prostych prac w polu.

Druga wersja modelu Ursus C-330 produkowana od 1986 do 1993 roku to Ursus C-330M. Różni się on od swojego podstawowego poprzednika przede wszystkim tym, że posiada wzmocnione łożyskowanie w skrzyni biegów i w tylnym moście napędowym, wyposażony jest we wzmocniony tłumik wydechowy i zmianę przełożeń zwiększającą prędkość ciągnika o ok. 8%. W roku 1989 model ten został wyposażony dodatkowo w zaczep górny.

Ursus c330

Wady i zalety Ursusa C-330

W przypadku każdego ciągnika rolniczego można wyodrębnić podstawowe wady i zalety. W związku z tym, że Ursus C-330 jest modelem obecnym w polskich gospodarstwach od wielu lat, jego użytkownicy są w stanie z łatwością wskazać jego dobre i złe strony. Do zalet z pewnością można zaliczyć dwustopniowe sprzęgło, możliwość obniżenia ciśnienia sprężania za pomocą odprężnika i świec żarowych, co ułatwia uruchomienie maszyny nawet w okresie zimowym. Kolejnymi zaletami tego modelu są: niskie zużycie paliwa, odpowiedni rozkład masy, trwałość skrzyni biegów oraz możliwość regulacji prześwitu i rozstawu kół. Jako wada Ursusa C-330 najczęściej wskazywana jest niewielka liczba biegów. Jak widać, ciągnik rolniczy Ursus C-330 cechuje zdecydowanie większa ilość zalet niż wad.

Części do Ursus C-330

Ursusy to wiekowe, ale wciąż bardzo solidne ciągniki rolnicze. Posiadacze tej wyjątkowej maszyny wciąż mogą kupować części do Ursus w sklepach stacjonarnych i internetowych. Oferty sklepów rolniczych online są bardzo zróżnicowane i bogate w różnorodne części do Ursus C-330 w atrakcyjnych cenach. Każdy rolnik, który ceni wygodę, powinien wybrać zakupy internetowe ze względu na szeroki wybór asortymentu, szybką dostawę niezależnie od gabarytów oraz bezproblemową możliwość zwrotu towaru.

 

You may like

Index