Model Ursus C-355, był następcą modelu Ursus C-4011. Był on niejako ulepszoną wersją, nad którą prace trwały w latach 1969-1970. Swoją popularność zdobył on przede wszystkim dzięki pewnej wyprawie, która przeszła do historii.
Spis treści:
Wyprawa Warszawa – Kuwejt modelem Ursus C-355
W 1972 roku została zorganizowana wyprawa modelem Ursusa C-355. Startowała ona z Warszawy aż do Kuwejtu oraz oczywiście z powrotem. Cała ta trasa liczyła sobie 14 000 tysięcy kilometrów. Ciągnikiem rolniczym przejechano wówczas przez Czechosłowację, następnie Austrię oraz Jugosławię, wprost do Grecji. Kolejna była Turcja, Syria oraz Liban. Ostatnimi państwami były Irak oraz docelowy Kuwejt. Trasa została pokonana w 80 dni i była niewątpliwą okazją do wypromowania nowego, ulepszonego modelu Ursusa. W trasie powrotnej ciągnik przejeżdżał przez Irak oraz ZSRR, trafiając znów do Polski. Bez wątpienia ta wyprawa stała się czymś, co do tej pory wyróżnia ten model i czyni go wyjątkowym w całym dorobku ciągników rolniczych Ursus.
Rok wcześniej, bo w 1971 roku, została zorganizowana inna wyprawa tym modelem, do tzw. Małej Azji. Wówczas to ciągnik pojechał w trasę około 10 tysięcy kilometrów. W pierwszą stronę jechano przez ZSRR, następnie Rumunię oraz Bułgarię, potem Turcję, Liban, a na końcu Syrię. Trasa powrotna przebiegała natomiast nieco inaczej. Jechano przez Turcję i Bułgarię. Do tego jeszcze Jugosławię, Węgry oraz Czechosłowację. Następna wyprawa, zorganizowana rok później, odbyła się tym samym ciągnikiem rolniczym, który został poddany wszelkim niezbędnym naprawom.
Czym cechował się Ursus C-355?
Ten ciągnik rolniczy miał czterocylindrowy silnik, wysokoprężny, chłodzony cieczą. Posiadał pojemność 3121 cm. Układ napędowy został w nim wyposażony w sprzęgło suche, cierne, tarczowe, dwustopniowe. Skrzynia biegów była niesynchronizowana z reduktorem. Zwolnice były planetarne.
Ciągnik Ursus C-355 występował w bardzo charakterystycznych barwach, żółtej i niebieskiej. Do pierwszych modeli były dodawane dodatkowe skrzynie, w których można było znaleźć rolnicze części zapasowe.
Choć przestał był on produkowany w 1975 roku, wciąż wiele tych modeli można spotkać na polskich wsiach. Zdobycie oryginalnych części do Ursus jest oczywiście coraz rzadsze, dlatego też problem pojawia się często przy naprawie takich maszyn rolniczych. Oryginalne części rolnicze bardzo często w takich wypadkach są zastępowane zamiennikami. Dziś maszyny rolnicze z dawnych lat, z okresu PRL-u, cieszą się ogromną popularnością. Wielu młodych rolników stawia sobie za cel, by posiadać taką odnowioną maszynę w swoim gospodarstwie. Oczywiście internetowy sklep rolniczy przychodzi w takiej sytuacji z pomocą. Tam można nabyć części do ciągników. Można tam zakupić części do Ursus c385, czy ogólne części zamienne do Ursus. Dziś Ursus C-330M, Ursus C-4011, Ursus C-355 czy wiele innych modeli wciąż jest bardzo popularnych, a nawet i możliwych do kupienia na rynku. Z racji swojej niebywałej wyprawy aż na Kuwejt, ten ciągnik zapisał się na stałe w historii polskiego rolnictwa.