Na pytanie: „Jaki traktor jest najpopularniejszy w Polsce?” – z pewnością większość rolników odpowie: Ursus! I rzeczywiście jest to niezwykle popularna marka ciągników rolniczych, która jest obecna w polskich gospodarstwach od wielu lat. Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli Ursusa można wskazać ciągnik Ursus C-360. Czym się charakteryzuje ten traktor, kryjący pod maską wysokoprężny, czterocylindrowy silnik o mocy 52 KM? Jakie są jego największe wady i zalety.
Spis treści:
Ciągnik rolniczy Ursus C360 – historia
Model tego ciągnika produkowany był w latach 1976 – 1994 w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie. Nazywany jest potocznie „sześćdziesiątką” i najczęściej wykorzystuje się go do prostych prac polowych. Poprzednikami Ursusa C-360 były modele C-4011 i C-355, a najbliższymi następcami Ursus C-362 i C-360-3P. Ciągniki Ursus C-360 dostępne były w wersji bez kabiny oraz z kabinami różnego typu. Najbardziej istotne zmiany, odróżniające C-360 od poprzednika, czyli C-355 to: siedzisko kierowcy typu „Grammer”, zamiana zaczepu wahliwego na zaczep do przyczep jednoosiowych, modernizacja układu hamulcowego, standaryzacja obciążników przednich i tylnych z C-330. Dodatkowo, zwiększone zostały przełożenia w zwolnicach, co wpłynęło na moc ciągnika, podwyższono maksymalne obroty silnika i przyspieszono kąt wtrysku.
Fabryka Urządzeń Technicznych w Łochowie-Ostrówku, bazując na tym modelu ciągnika rolniczego, stworzyła koparko-ładowarkę Ostrówek KTO 161 i KTO 162.
Produkcja ciągnika rolniczego Ursus C-360 II generacji została wznowiona w roku 2015 przez przedsiębiorstwo URSUS S.A. z siedzibą w Lublinie. Niestety nie trwała ona długo, bo tylko 2 lata do roku 2017.
Wady i zalety popularnej „sześćdziesiątki”
Jak każda maszyna rolnicza, także ciągnik Ursus C-360 ma swoje wady i zalety. Użytkownicy tego traktora jako jego największe zalety wskazują najczęściej prostą budowę i wytrzymałość, niskie spalanie, małą awaryjność i dobry uciąg. Niepodważalną zaletą od lat jest dostępność i przystępne ceny części do Ursus C-360. Wadą, którą można zauważyć od razu, jest bardzo duża głośność podczas pracy maszyny. Głośna jest w szczególności przekładnia główna pracująca na wyższych biegach. Użytkownicy mogą też narzekać na niski poziom komfortu kierowcy w kabinie.
Ursus C-360 – duma polskiej wsi
Ciągnik Ursus C-360 jest obecny w polskich gospodarstwach od ponad 40 lat i wciąż jest darzony przez użytkowników zaufaniem i sympatią. Pomimo charakterystycznej głośnej pracy, prostej budowy i niezbyt wysokiego poziomu komfortu, Ursus C-360 jest solidną maszyną, cenioną przez rolników. Rolnicy doceniali także dobre ceny i dostępność części zamiennych do Ursusa. Dawniej były możliwe do kupienia tylko w sklepach stacjonarnych, a obecnie można je znaleźć także w internetowych sklepach rolniczych. Dodatkowym powodem do dumy dla polskiej marki jest fakt, że zaistniała, a ponadto jest rozpoznawalna i doceniana także na rynkach zagranicznych.