Nie każdy wie o tym, że Ursus to popularna, polska firma z ponad 100-letnią tradycją, która działalność rozpoczęła od tworzenia silników. Naszym rodakom kojarzy się ona głównie z produkcją rozpowszechnionych w polskich gospodarstwach ciągników rolniczych Ursus C-330, zwanych roboczo „papajami” oraz Ursus C-360. Kiedy firma zakończyła produkcję serii tych popularnych ciągników jej losy potoczyły się w kierunku produkcji maszyn, które zmieniają współczesny rynek rolniczy.
Spis treści:
Ursus z planami ekspansji na zagraniczne rynki
Jeszcze w roku 2017 firma planowała swoją ekspansję na rynek afrykański. Okazało się, że Ursus złożył nawet wniosek o grant na budowę prototyp elektrycznego samochodu dostawczego. W roku 2016 Ursus podpisał umowę z zambijską firmą Industrial Development Corporation na dostawę aż 2694 ciągników rolniczych oraz 2509 maszyn rolniczych. Okazuje się, że to dotychczas największy w historii Ursusa kontrakt, który nie obejmuje tylko produkcji ciągników czy części rolniczych ale też kompletnych maszyn. W 2015 roku Ursus otworzył fabrykę, zajmującą się montażem swoich ciągników w Etiopii, kolejno podpisane zostały umowy o współpracę z Tanzanią oraz Algierią. Polski producent części rolniczych oraz traktorów w roku 2015 planował również ekspansję na tereny Afryki Zachodniej.
Ursus korzysta z prawa restrukturyzacyjnego
Rok 2018 przyniósł zarządowi spółki wiele zmian, między innymi skorzystanie z prawa restrukturyzacyjnego, polegającego na „uzdrowieniu” biznesu z korzyścią dla jego wierzycieli, pracowników, kontrahentów i innych interesariuszy. Takie postępowanie miało na celu utrzymanie wieloletnich celów firmy, która dzięki produkcji ciągników rolniczych na masową skalę stała się symbolem dla polskiego rolnictwa, przyczyniając się do rozwoju regionów, na terenie których działały zakłady produkcyjne spółki. Ciągniki rolnicze Ursus wpisały się na trwałe w krajobraz gospodarczy polskiej wsi – w stacjonarnych oraz internetowych sklepach rolniczych wciąż można kupić części do popularnych modeli Ursusa. Plan restrukturyzacyjny dla spółki Ursus zakładał przede wszystkim sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów z działalności oraz optymalizację dotychczasowych kosztów działania przedsiębiorstwa.
Rok 2019 pod znakiem zapytania dla fabryki
Polski producent ciągników rolniczych początkiem mijającego roku rozpoczął procedurę, na mocy której rozpocząć będzie można sprzedaż wszystkich posiadanych przez Ursusa akcji spółki zależnej Ursus Bus. Zadecydowano tak po ponad 10-procentowym spadku akcji przedsiębiorstwa na giełdzie papierów wartościowych – mimo, że inwestorzy pokładali spore nadzieje właśnie w tym sektorze produkcyjnym spółki. Zarząd firmy sugerował już wcześniej, że restrukturyzacja może się wiązać z wyprzedażą części wyprodukowanych maszyn rolniczych oraz pojazdów. Okazuje się, że pod kątem produkcji i sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych Ursus przeżywa kłopoty finansowe – w 2018 zarejestrowano o połowę pojazdów mniej niż miało to miejsce w roku 2017. Pojawiła się również informacja, że w przypadku pojawienia się inwestora strategicznego Ursus może rozważać sprzedaż całego biznesu produkcji ciągników.*
*Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ursus-pozegna-sie-z-autobusami-Kurs-mocno-w-dol-7634896.html