Naprawa

Używane ciągniki – jak o nie dbać, by służyły wydajnie?

Aby cieszyć się długą żywotnością maszyn rolniczych należy o nie odpowiednio dbać. Ciągnik rolniczy jest podstawową maszyną w gospodarstwie rolnym, a w sezonie pracuje praktycznie non stop w różnych warunkach, czasem bardzo ciężkich. Aby cieszyć się jego niezawodnością należy podejmować różne działania w trakcie całego roku.

Należy wybierać olej dobrej jakości

Układ hydrauliczny jest w traktorach ciągle narażany na uszkodzenia. Praca z dużym obciążeniem, w wysokiej temperaturze, w dużym zapyleniu od ziemi i piachu – to wszystko sprawia, że maszyny rolnicze pracują w niesprzyjających warunkach. Właśnie dlatego należy używać specjalnego oleju dobrej jakości, zabezpieczającego ciągnik przed przegrzaniem. Warto zaopatrywać się w olej w sprawdzonych sklepach, które sprzedają części rolnicze. Jego dobra jakość zapewni nam także wolniejsze zużycie pracujących części zamiennych. Przed uruchomieniem silnika zawsze należy sprawdzić poziom oleju w zbiorniku i uzupełnić go w razie konieczności.

Inne oleje i płyny są bardzo ważne

Oprócz oleju hydraulicznego należy dbać o ilość oleju przekładniowego i smarującego silnik. W zależności od pory roku, trzeba dopasowywać odpowiednie płyny. Można też użyć całorocznego płynu. Ponadto warto kontrolować poziom paliwa, aktualną kondycję akumulatora oraz zużycie pasków klinowych. Chłodnica musi być regularnie czyszczona, aby maszyna nie ulegała niepotrzebnemu przegrzewaniu się. Wszystkie powyższe czynności zapobiegają awariom i zapewniają bezpieczną pracę na polu. Wśród innych płynów, o które należy dbać wyróżnia się również olej przekładniowy, chłodniczy oraz olej smarujący do silnika. Ich wybór powinien być uzależniony od pory roku, aby osiągnąć najlepsze efekty. Można tez użyć oleju całorocznego.

Do układu chłodzenia zawsze należy wlewać płyn chłodniczy dostosowany do ciągnika rolniczego,   a jednocześnie taki, który nie zamarza. Płyn oprócz podstawowej funkcji – zapobiegnięciu rozerwania poszczególnych elementów, zapobiega korozji i powstaniu kamienia kotłowego. Zbiornik na płyn do spryskiwania również wymaga uwagi – musi się w nim znaleźć odpowiedni zimowy płyn. Naprawa uszkodzonego zbiornika może słono kosztować, a bez jego sprawnej pracy nie da się pracować, ze względu na trudne warunki panujące w polu. Bardzo istotną rzeczą jest regularne wymienianie wszelakich filtrów – tak aby zachować czystość oleju. Gdy się zabrudzi pyłem, wodą czy opiłkami może dojść do poważnego uszkodzenia silnika.

Gdzie kupować części do ciągników i potrzebne płyny?

Aby zakupić potrzebne części do Ursus bądź innego traktora warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy. W kategoriach: Ursus c385, Ursus C-4011 oraz Ursus C-355 można trafić na wyjątkowe oferty promocyjne. Jeśli naszym obiektem poszukiwań są części zamienne do Ursus Ursus C-330M warto sięgnąć do zakładki z wyprzedażami.

Pielęgnacja maszyny przez cały rok

Ważną sprawą jest dbanie o ciągnik rolniczy przez cały rok, a nie tylko w razie, gdy zajdzie potrzeba jego użycia. Zawsze należy sprawdzić stan maszyny rolniczej co najmniej kilka dni przed rozpoczęciem prac. Jest to czas, w którym można dokonać niezbędnej wymiany płynów czy naprawić usterki powstałej w wyniku przestoju maszyny rolniczej. Awaria ciągnika rolniczego może wywołać duże opóźnienia w pracach polowych, a co za tym idzie przynieść straty pieniężne. Po każdej pracy dobrze jest oczyścić maszynę z ziemi, gdyż nieusunięte resztki szybko wywołują korozję. Aby uchronić się przed rdzą należy wykorzystać odpowiednie smary i oleje.

You may like