Osób, które narzekają na fakt, że Polska nie produkuje obecnie samochodów osobowych, jest całkiem sporo. Jednak z drugiej strony nasz kraj dobrze radzi sobie w branży autobusowej. Dotychczas mieliśmy jedną dużą firmę, która zajmowała się między innymi tworzeniem autobusów miejskich, podmiejskich, trolejbusów, a także autobusów elektrycznych. Od kilku już lat dołączył do niej Ursus Bus – przedsiębiorstwo powstałe między innymi z udziałem dawnego Ursusa, znanego z produkcji maszyn rolniczych. W ofercie znalazły się nie tylko klasyczne spalinowe pojazdy, ale również napędzane energią elektryczną z akumulatorów.
Spis treści:
Szeroka oferta autobusów
Gdy przyjrzymy się bliżej ofercie, okazuje się że “elektryków” jest całkiem sporo. Popularny model City Smile dostępny jest w aż czterech niezależnych wersjach, które różnią się długością. Najkrótszy ma 8,5 metra, najdłuższy to natomiast pełnoprawny przegubowiec, mający aż 18 metrów długości. Pomiędzy nimi znalazły się także odmiany 10 i 12-metrowe, oferta zainteresuje więc zarówno małe miejscowości, jak i duże aglomeracje miejskie. Ursus ugruntował sobie pozycję na rynku między innymi dzięki ustawie o elektromobilności, która dała przedsiębiorstwom produkującym pojazdy na prąd spore ulgi, a także dotacje – zarówno te krajowe, jak i z funduszy europejskich. Stąd właśnie producent, który kiedyś oferował głównie traktory i części rolnicze, wszedł pełną parą również na rynek transportu miejskiego. Czy uda mu się na nim utrzymać? Biorąc pod uwagę obecne światowe trendy – zapewne tak.
Zalety napędu elektrycznego
Pojazdy elektryczne wciąż nie mają zadowalającego dla kierowców zasięgu, nie podbiły więc jeszcze rynku aut osobowych. Jednak w przypadku autobusów miejskich, które jeżdżą na regularnych liniach, nie jest to aż tak dużym problemem. Możliwość podładowania baterii istnieje na pętlach oraz w zajezdni, gdzie montuje się specjalne ładowarki pantografowe. Ten właśnie fakt wykorzystali ludzie z Ursusa, projektując swoje pojazdy. Posiadają one na dachu odbierak prądu, który współpracuje z praktycznie wszystkimi ładowarkami. Wystarczy podjechać w wyznaczone miejsce i nacisnąć przycisk w kabinie, by rozpoczęło się ładowanie baterii. Przede wszystkim jednak elektryczny napęd to brak emisji spalin, co ma ogromnie pozytywny wpływ na te miejscowości, gdzie panuje duży smog i zanieczyszczenie powietrza. Jest także łatwy w serwisowaniu, zwłaszcza że części zamienne do Ursus Bus dystrybuuje polska fabryka. Każde przedsiębiorstwo autobusowe, które będzie potrzebowało podzespołów na wymianę, otrzyma je niemal od razu po zamówieniu.
Osoby, które kojarzą krajowego producenta ciągników przede wszystkim z maszyn takich jak Ursus C-330 czy Ursus C-360, zapewne ucieszą się widząc współcześnie tworzone autobusy pod tą marką. Jest to kolejna już firma, która zdecydowała się wejść na powyższy rynek, dodatkowo przedstawiając ofertę pojazdów elektrycznych. Przy odpowiednim marketingu oraz polityce eksportowej, pojazdy mają szansę pojawić się nie tylko w krajowych miastach, ale również za granicą. Być może dzięki temu Polska stanie jednym z głównych eksporterów autobusów w Europie, pozwalając fabrykom dalej się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy.