Porady

Czym jest zwolnica i do czego się ją stosuje?

Pojazdy rolnicze wyposażone są w wiele istotnych elementów, dzięki którym mogą one prawidłowo funkcjonować. Jednym z nich jest zwolnica, która wspomaga przekładnię zębatą, co ma znaczenie w przypadku kół napędzanych.

Czym jest i jak działa zwolnica?

Zwolnica jest to dodatkowa przekładnia zębata, którą wykorzystuje się w tak zwanych pojazdach użytkowych. Jej zadaniem jest zwiększenie momentu obrotowego, przez co dochodzi do zmniejszenia obrotów na kołach przy zwiększeniu obrotów pozostałych części układu przeniesienia napędu. Dzięki temu niepozornemu elementowi można widocznie zwiększyć poziom wytrzymałości dyferencjałów osiowych w pojeździe użytkowym. Zwolnice często stosuje się w ciągnikach, czego przykładem jest zwolnica C 330.

Zastosowanie zwolnicy

Zwolnica jest elementem stosowanym w wielu pojazdach, jednak głównie tych użytkowych oraz tych wykorzystywanych w terenie. Zwolnica w pojeździe terenowym pozwala na łatwiejszą jazdę po trudnej powierzchni. Jest to również powód, dlaczego ten element jest również na wyposażeniu maszyn budowlanych. Zwolnicę znaleźć można w:

  • autobusach
  • pojazdach terenowych
  • samochodach ciężarowych
  • traktorach
  • pojazdach budowlanych

Dlaczego warto stosować zwolnicę?

Główną zaletą wykorzystywania zwolnicy jest swobodna zmiana prędkości oraz siły obrotowej. Obciążenie przenoszone jest wielopunktowo, a więc siła nie skupia się tylko i wyłącznie na jednym punkcie, a jest równomierne rozkładana na danych zębach w kole zębatym. W ten sposób dochodzi do mniejszego zużycia elementów i nie są one również narażone na obciążenia. Części są więc trwalsze, a przekładnia nie ulega częstym awariom. Kolejną korzyścią wynikającą z używania zwolnicy jest minimalne zwiększenie masy pojazdu. W wielu przypadkach elementu tego używa się w celu zmniejszenia prześwitu w sztywnym moście napędowym. Zwolnice są po to stosowane zazwyczaj w autobusach niskopodłogowych, samochodach terenowych oraz samochodach ciężarowych. Wykorzystując zwolnicę w pojazdach traktorowych, jak zwolnica C 330, zwiększa się możliwości pojazdu i jego wytrzymałość podczas codziennej pracy w ciężkim terenie.

Jak można uniknąć awarii zwolnicy?

Tak jak każdy inny element i zwolnice C 330 mogą ulegać niekiedy awariom. Oznaką zepsucia się tego elementu może być w pierwsze kolejności trzask oraz wyciek oleju, oraz spadek mocy pojazdu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy od razu przystąpić do napraw zwolnicy c330, a właściwie jednego z jej części. Nie należy w żadnym razie bagatelizować tego problemu, gdyż może wtedy dojść do całkowitego zniszczenia zwolnicy. Aby zminimalizować ryzyko awarii, należy wybrać wysokiej jakości zwolnicę, od sprawdzonego i zaufanego producenta. Musi ona zapewniać długą żywotność oraz wysoką wytrzymałość.

Jaką zwolnicę najlepiej wybrać?

Warto pamiętać o tym, że zwolnica stosowana w traktorze, jak w innym pojeździe, odgrywa niezwykle istotną funkcję. Z tego względu należy wybrać wysokiej jakości część, która sprosta wszelkim oczekiwaniom i doskonale poradzi sobie nawet ze sporym obciążeniem.

You may like

Index