Porady

Dlaczego rolnicy chętnie kupują stare modele Ursusa?

Nie ulega wątpliwości, że marka Ursus to legenda polskiej mechaniki rolniczej. Ciągniki krajowego producenta wciąż wykonują swoją pracę tam, gdzie nadają się do tego najlepiej. Bardzo często spotkać je można jako wsparcie małego gospodarstwa rolnego, ale również dużych firm i przedsiębiorstw związanych nie tylko z branżą rolniczą. Ursus będąc na polskim rynku od ponad stu lat wypuszczał dziesiątki modeli ciągników rolniczych, mających pokryć rosnące zapotrzebowanie związane z mechanizacją rolnictwa. Z biegiem lat producentów maszyn rolniczych przybywa, a tworzone obecnie modele stają się nowoczesnymi pod względem technologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem starych problemów. Ursus po dziś dzień produkuje nowe modele ciągników, również w celach eksportowych. Skąd jednak duży popyt wśród rolników na stare Ursusy?

Ursus uniwersalnym ciągnikiem rolniczym

Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim wszechstronność i wszechobecność Ursusa. Nie ma Polskiej wsi bez chociaż jednego egzemplarza tego rodzaju ciągnika rolniczego. Portale aukcyjne pełne są ofert sprzedaży rozmaitych modeli Ursusa. Oferty te długo nie pozostają bez odzewu. Wiele modeli, takich jak Ursus C-385, Ursus C-4011 czy też C-355 zmieniają właścicieli i są obiektem poszukiwań. Kolejnym powodem, zaraz po ilości tych maszyn na rynku,  jest dostępność i niska cena części zamiennych. Internetowe sklepy rolnicze oferują części do ciągników, których seryjna produkcja zakończyła się nawet kilkadziesiąt lat temu. Jeśli podczas użytkowania dojdzie do awarii jakiegoś podzespołu, wystarczy zajrzeć na stronę internetową, porównać numery części, dokonać zakupu i poczekać na dostawę. Dobór cześci zamiennych stał się tak prosty, że niemal każdy może sobie z tym poradzić. Gdy już wybrana część do nas trafi nie będzie żadnym problemem, by znaleźć mechanika biegłego w obsłudze Ursusa. W każdej małej miejscowości znajdzie się fachowiec, który potrafi rozebrać i złożyć taką maszynę. Jest to dobra zapowiedź skutecznego serwisowania starych ciągników rolniczych, podczas gdy właściciele nowych egzemplarzy z roczników bieżących muszą martwić się znalezieniem wolnego terminu w profesjonalnym warsztacie. Ceny napraw nowoczesnych ciągników mogą stać się przeszkodą dla niejednego przedsiębiorcy czy rolnika.

Popularność, która nie mija

Popularność starych modeli Ursusa w obecnych czasach opiera się o łatwość obsługi i dostępność części zamiennych. Ursus w swoich starych modelach przyzwyczaił użytkowników do swojej niezawodności i jeszcze przez wiele lat na polskich wsiach ciężko pracować będzie mnóstwo tych maszyn. Coraz częściej spotkać można je również w miastach. Jednostki administracji zakupują Ursusy do zimowych prac związanych np. z odśnieżaniem. Stare modele to idealna równowaga między cenami i dostępnością cześci, niską awaryjnością i kosztami związanymi z utrzymaniem pojazdu. Kultowe ciągniki stają się również obiektem zainteresowań kolekcjonerów, którzy swoją pracą starają się doprowadzić swój egzemplarz do stanu fabrycznego i cieszyć nim publiczność podczas zlotów i innych imprez.

You may like