Porady

Gdzie kupić Ursusy z drugiej ręki?

Ciągniki Ursus C-330 i Ursus C-360, choć wycofane z produkcji ponad 25 lat temu, a wykorzystujące technologię z lat sześćdziesiątych, wciąż uchodzą za niezawodne “woły robocze”, które dzięki swojej prostocie są niezastąpione przy wielu pracach rolniczych. Nic dziwnego, wszak jeden z nich możemy kupić już za kilka tysięcy złotych, remont można zrobić nawet poniżej tysiąca złotych, a spalanie wciąż mieści się w bardzo przyzwoitym zakresie. Traktory polskiego producenta są cenione również za mobilność (szeroko wykorzystywane są w pracach leśnych) i bardzo łatwe naprawy, które może przeprowadzić wiele osób o chociaż podstawowej wiedzy z zakresu mechaniki. Części do Ursus należą do najtańszych, jakie możemy znaleźć na rynku. Podstawowym problemem dla osób decydujących się na zakup własnego Ursusa jest – gdzie kupić sprawdzony model z drugiej ręki?

Kupowanie Ursusa

O ile części do ciągników Ursus łatwo znajdziemy w sklepach, a niejeden internetowy sklep rolniczy zaoferuje nam komplet części, to znalezienie samego ciągnika w rozsądnym stanie i za rozsądne pieniądze może być nie lada wyzwaniem. Warto mieć na uwadze, że główną przyczyną, wpływającą na słaby stan techniczny oferowanych egzemplarzy jest wiek – minimum 25 lat, oraz zaniedbania poprzednich właścicieli, którzy zamiast kupować i wymieniać na czas części rolnicze woleli zwlekać z zakupem i wymianą tak długo, dopóki traktor w ogóle nadawał się do użytku. Dlatego potencjalni kupujący mają tak trudno.

Szukając zadbanego Ursusa warto przede wszystkim przeszukać oferty pojawiające się w internecie – to właśnie tutaj możemy w krótkim czasie przejrzeć wiele ofert, z pobliskich gmin czy powiatów. Dobrze jest zawęzić poszukiwania tylko do naszej okolicy – możemy wyobrazić sobie kilkusetkilometrową drogę pojazdem rozwijającym maksymalnie 30 km/h (w niektórych wersjach). Nie ograniczajmy się za to, jeśli chodzi o portale, na jakich będziemy prowadzić poszukiwania – ten najbardziej popularny portal aukcyjny okazuje się niezbyt skuteczny, jeśli chodzi o maszyny rolnicze. Ciekawe oferty mogą nam dostarczyć lokalne portale ogłoszeniowe, które możemy porównać do elektronicznej gazety z ogłoszeniami. I to właśnie gazety mogą być równie ciekawym narzędziem do szukania traktora – szczególnie chętnie są wykorzystywane przez osoby z “poprzedniej generacji”, które nie są zbyt biegłe w obsłudze internetu, ale być może okażą się nawet pierwszym właścicielem poszukiwanego Ursusa. Innym, bardzo skutecznym miejscem, na zapoznanie się z dużą ilością ofert w krótkim czasie, jest udanie się na lokalną giełdę rolną, na której często, obok płodów rolnych, nawozów i pestycydów możemy spotkać używane traktory.

O czym pamiętać po zakupie

Jeśli już zostaliśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego ciągnika, dobrą praktyką okaże się porządny serwis, zaraz po zakupie. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze obawy, warto w porę wymienić – części do Ursus C-330, podobnie jak części do Ursus C-360 są na tyle tanie, że doprowadzenie naszego egzemplarza do stanu idealnego nie powinno zbytnio nadwyrężyć naszego budżetu, a w pełni sprawna maszyna z pewnością odwdzięczy się niezawodnym funkcjonowaniem.

You may like

Index