Porady

Ursus C-360 — co warto wiedzieć przed zakupem?

Ursus to jedna z najpopularniejszych marek ciągników rolniczych w Polsce. Ursus C-360 zdaniem wielu rolników stanowi najsłynniejszy model. Swoją renomę zawdzięcza wielu zaletom oraz niezwykłej uniwersalności w pracy. Zwykle stosowany jest do prostych prac polowych. 

Opis klasycznego sprzętu rolnego

Modele poprzedzające Ursus C-360 nie były tak zaawansowane technologicznie. W omawianym modelu zastosowane zostały udoskonalenia takie jak:

  • modernizacja układu hamulcowego, dzięki czemu ciągnik działa jeszcze wydajniej;
  • zmiany w zakresie obciążników przednich i tylnych;
  • ulepszenie siedziska kierowcy, co wpływa na komfort pracy;
  • obecność zaczepu do przyczep jednoosiowych;
  • zmianie uległy przełożenia w zwolnicach, dzięki czemu moc ciągnika została maksymalnie podniesiona; 
  • modernizacji uległ także kąt wtrysku, co podniosło jego szybkość.

Ten model ma wiele zalet. Podobnie jak inne ciągniki marki Ursus charakteryzuje się prostą budową. Dzięki temu podstawowe naprawy są względnie szybkie oraz łatwe, a większość rolników wykonuje je samodzielnie. Wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne budowa wpływa na długą żywotność traktora. Ursus C-360 charakteryzuje także mała awaryjność oraz wysoki uciąg. Rolnicy często zwracają uwagę na niskie spalanie, co przekłada się na oszczędną eksploatację. Problem może stanowić jedynie niska kultura pracy maszyny. Przy korzystaniu z wyższych biegów sprzęt generuje wysoki hałas.

Ponadczasowy ciągnik Ursus C-360

Ursusy ze względu na dużą wytrzymałość sprawdzają się w niemal każdych warunkach. Mowa tu zarówno o niekorzystnych sytuacjach pogodowych, jak i innych niedogodnościach, które mogą wystąpić w polu, np. kurzu, nadmiernych upałach albo kończącej się wodzie w chłodnicy. Ursus C-360 został zaprojektowany wiele lat temu. Były to czasy, kiedy wygoda stanowiła cechę drugorzędną, a na pierwszym planie zawsze stawiano funkcjonalność i bezawaryjność. Omawiany model to zdecydowany „ulubieniec” rolników wśród innych ciągników wykorzystywanych na polskich wsiach. Ciężko znaleźć na rynku tańszą maszynę będącą czterocylindrowym traktorem z mocą od 50 do 60 KM. Większość produkowanych obecnie sprzętów nie będzie także tak wszechstronna.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że najnowsze kabiny w ciągnikach są o wiele wygodniejsze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby dokonać modernizacji Ursusa C-360, aby cieszyć się jego niezawodnością przez wiele długich lat.

Drugie życie ciągników Ursus

Ursus C-360 pracują na polskich wsiach już od kilkudziesięciu lat. Cieszą się bardzo dużym zaufaniem rolników. Jednak jak każda inna maszyna czasami może odmówić posłuszeństwa. Nawet tak wytrzymały sprzęt jak słynna „sześćdziesiątka” nie jest odporna na próbę czasu czy uszkodzenia mechaniczne. Należy więc odpowiednio zadbać o ciągnik, dokonując niezbędnych napraw, wykonując czynności konserwacyjne czy modernizacyjne. Ze względu na rosnącą inflację oraz zwiększające się koszty produktów na skutek utrudnienia dostaw towaru, warto zaopatrzyć się w zamienniki, a nie oryginalne części. Wysokiej jakości części zamienne do maszyn rolniczych dostępne są w sklepach internetowych. Komponenty od sprawdzonych producentów wyróżniają się jakością porównywalną z oryginałami, ale ich cena jest zdecydowanie atrakcyjniejsza.

Czytaj o innych informacjach o Ursus