Ciągniki Ursus to bardzo wytrzymałe maszyny. Świadczy o tym między innymi fakt, że wiele z nich, wyprodukowanych nawet kilkadziesiąt lat temu, cały czas dobrze służy rolnikom. Aby te młodsze i starsze modele nadal bez problemów wyjeżdżały na pola, przyda się im wiosenne przygotowanie do pracy.
Pod plandeką zbiera się wilgoć
Niektórzy rolnicy wychodzą z założenia, że jeżeli ciągnik pracował bez zarzutu w ubiegłym roku, to tak samo będzie działał także w kolejnym. To błędne przekonanie, tym bardziej, jeżeli nie był on garażowany w suchych i przewiewnych pomieszczeniach, które nie narażały go na niekorzystny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Maszyny rolnicze nie mogą być też przykrywane plandekami, ponieważ pod nimi zbiera się wilgoć prowadząca na przykład do uszkodzeń elektryki. Dobrym rozwiązaniem nie jest również pozostawianie maszyn rolniczych pod przysłowiową „chmurką”.
Filtry do kontroli
Przygotowując ciągnik rolniczy do sezonu polowego trzeba najpierw sprawdzić przede wszystkim filtry, które mogą ulec zapchaniu. A między innymi od nich zależy właściwy dopływ powietrza do cylindrów i zużycie paliwa. Te i inne części do ciągnika Ursus można kupić, kiedy odwiedzi się internetowy sklep rolniczy. Tam też znajdzie się bogaty wybór olejów silnikowych i przekładniowych, które warto wymieniać przynajmniej raz do roku i najlepiej zrobić to jeszcze jesienią.
Rozrusznik i świece
Dobrze jest również skontrolować stan płynu chłodniczego i gdy jest go za mało dolać lub też wymienić. Wlanie nowego zaleca się co najmniej raz na 3 lata lub po 3 tysiącach motogodzin. Koniecznie trzeba sprawdzić również stopień naładowania akumulatora i poziom elektrolitu w baterii, ponieważ wiosną mogą być problemy z odpaleniem silnika. Ich przyczyną może też być niesprawna instalacja elektryczna. Trzeba wówczas skontrolować przewody, które łączą akumulator z rozrusznikiem i łączenia przewodu masowego z blokiem silnika. Jeżeli jest tam zielono-biały nalot, trzeba te części koniecznie wymienić. Gdy nadal są kłopoty z uruchomieniem silnika, przyczyną mogą być uszkodzone inne części Ursusa, na przykład rozrusznik lub świece żarowe.
Powietrze w układzie paliwowym
Po zimie często pojawiają się też kłopoty z tak zwanym zapowietrzaniem się ciągnika rolniczego. Tę przypadłość odnotowuje się w przypadku przedostania się powietrza do układu paliwowego. W przypadku starszej maszyny rolniczej jej właściciel może spróbować sam to naprawić, na przykład poprzez poluzowanie śrub odpowietrzających na pompie wtryskowej oraz filtrach i wpompowanie paliwa ręczną pompką zasilającą. Kiedy powietrze zostanie usunięte, należy ponownie dokręcić śruby.
W przypadku nowszych ciągników rolniczych takiej usterki nie naprawi się samemu, między innymi z powodu zbyt dużej obecności elektroniki. Trzeba wtedy zwrócić się do serwisu Ursusa, który dysponuje bogatą ofertą części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych oraz serwisowych. Ma on bowiem zarówno części do ciągników Ursus produkowanych obecnie, jak i do starszych modeli, które nadal można spotkać w wielu polskich gospodarstwach.