Porady

Zetor Major kontra Ursus C-380 – który ciągnik wybrać?

Każdy rolnik, który poszukuje ciągnika rolniczego o mocy nie przekraczającej 80 km, odpowiedniego do pracy w małym i średnim gospodarstwie rolnym powinien skonfrontować ze sobą możliwości, jakie oferują dwa popularne modele ciągników – Ursus C- 380 oraz Zetor Major.

Ursus C-380 kontynuacją polskiej tradycji produkcji ciągników rolniczych

Ursus jest polską firmą z wieloletnimi tradycjami, specjalizującą się w tworzeniu popularnych ciągników rolniczych oraz części rolniczych do maszyn. Ci, którzy pamiętają popularność ciągników  rolniczych Ursus C-330 oraz Ursus C-360  z pewnością będą skłonni wybierać ofertę firmy z wieloletnimi tradycjami. Nowy model ciągnika rolniczego od Ursus posiada dwanaście biegów do przodu i do tyłu, jego standardowa wersja może osiągnąć prędkość do 30 km, a odmiana Ursus C-380 M umożliwi operatorowi jazdę do 40 km/h. Silnik Ursusa C-380 posiada zasilanie w postaci pompy wtryskowej. Kabina tego ciągnika opiera się na 4-słupkowej konstrukcji, istnieje możliwość założenia w nim klimatyzacji. Przypominając sobie, w jaki sposób zbudowane były kultowe ciągniki Ursus C-330 oraz Ursus C-360 aż trudno uwierzyć w przeskok technologiczny, jaki nastąpił od czasu ich produkcji.

ursus vs zetor

Zetor Major – czeski ciągnik wybierany przez polskich rolników

Zetor Major jest jednym z najlepiej sprzedawanych modeli czeskiego producenta. Od 2015 do jego produkcji wykorzystuje się silnik Deutz. Aktualny model tego ciągnika rolniczego kosztuje niecałe 100 tysięcy polskich złotych. Cena polskiego Ursusa będzie oscylować w podobnych granicach. Na tym zbieżności pomiędzy tymi dwoma modelami się nie kończą – każdy znawca budowy ciągników rolniczych będzie w stanie dostrzec jawne podobieństwa pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami. Prędkość ciągnika rolniczego Zetor Major będzie oscylować w podobnych parametrach, jak ciągnik rolniczy polskiego konstruktora. Czeski ciągnik posiada układ wtryskowy common rail, co niestety czyni ten ciągnik rolniczy droższym i bardziej wrażliwym na jakość paliwa niż dzieje się to w przypadku polskich ciągników Ursus. Plusem tego układu jest natomiast efektywne spalanie paliwa, co oznacza jego mniejsze zużycie.

porównanie ciągników

Podobieństwa między polskim i czeskim ciągnikiem są ogromne

Bardzo podobne są gabaryty maszyn – rozstaw ich osi, opon montowanych standardowo w każdym z porównywanych ciągników rolniczych. Chociaż Ursus i Zetor różnią się modelami wbudowanych silników, to ich parametry pozostają zbliżone. Wśród użytkowników panuje przekonanie, że Ursus może być elastyczniejszy przy pracy na niższych obrotach. Tak naprawdę wybór między opisywanymi modelami Ursusa i Zetora sprowadzić można do wyboru pomiędzy silnikami Perkinsa i Deutza. Mimo wszystko podczas wyboru odpowiedniego ciągnika rolniczego warto zwrócić uwagę na jakość połączenia poszczególnych elementów oraz dokładność detali.

You may like

Index