Zima jest okresem, w którym maszyn rolniczych się nie używa. Ciągnik w tym czasie czekają do wiosny w garażach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdą maszynę rolniczą, a przede wszystkim ciągnik należy do zimy odpowiednio przygotować.
Spis treści:
Miejsce przechowywania ciągnika
Zanim będzie można zająć się właściwym przygotowaniem ciągnika do zimy, wcześniej należy zadbać o miejsce, w którym będzie przechowywany. Oczywiście najlepszym miejscem będzie garaż. Trzeba jednak pamiętać, że ciągnik Ursus potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Taką właśnie cyrkulację zapewniać powinno pomieszczenie, w których ciągnik będzie przechowywany. Bez odpowiedniej cyrkulacji różne elementy ciągnika będą narażone na korozję. Może to zakończyć się koniecznością zakupu nowych części do Ursusa. Dlatego w garażu powinien być zamontowany system wymiany powietrza. Innym rozwiązaniem jest zaparkowanie ciągnika w garażu półotwartym.
Przygotowanie ciągnika do zimy
Jeśli nie ma możliwości zaparkowania ciągnika w garażu i musi on stać na zewnątrz to pamiętać należy o tym, aby koniecznie był on zakryty plandeką. Dobrym miejscem do zakupu takiej plandeki na ciągnik może być internetowy sklep rolniczy. Co ważne, podczas przymrozków absolutnie plandeki zdejmować nie można. Mogłoby to uszkodzić lakier ciągnika. Plandekę można za to zdjąć w dni kiedy temperatura jest dodatnie. Dzięki temu rosa, która osadziła się na ciągniku będzie mogła wyparować. W ten sposób można ochronić ciągnik Ursus przed ewentualną korozją. Przed zimną odpowiednio zabezpieczone muszą być także koła ciągnika. Koła są bowiem bardzo podatne na warunki atmosferyczne. W związku z tym zabezpieczone powinny być specjalistycznym preparatem. Ciągnik nie powinien także “zimować” na gołej ziemi lub posadzce. Najlepiej jest osadzić go na drewnianym podłożu. Można to tego wykorzystać choćby europalety. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach.
Sprawdzić płyny i podzespoły
Przygotowując ciągnik do zimy nie można zapomnieć także o płynach. Przede wszystkim sprawdzić należy układ chłodniczy. Bardzo często zdarza się bowiem, że do chłodnicy dolewana jest woda. Wynika to z pewnych oszczędności. Jeśli tak jest, to wodę przed zimą należy koniecznie spuścić. W innym wypadku może ona zamarznąć, a tym samym uszkodzić układ chłodniczy. Podczas zimy dobrym pomysłem jest także uruchomienie ciągnika. Ważne jednak, aby nie było to jedynie uruchomienie na krótką chwilę. Silnik powinien pracować aż do momentu uzyskania normalnej temperatury. Dzięki temu będzie mógł on się sam oczyścić. Przed zimą nie można także zapomnieć o sprawdzeniu akumulatora. Jeśli stan jego naładowania jest niski, wówczas akumulator musi być koniecznie naładowany. Pozostawiony na zimę ciągnik musi mieć w pełni naładowany akumulator. W innym wypadku przed wiosną akumulator się rozładuje. Nawet jeśli ciągnik w okresie zimowym będzie od czasu do czasu uruchamiany. Akumulator nie będzie już sprawny i oznaczać to będzie konieczność jego wymiany na nowy.