Biznes Informacje

Ursus nie tylko na wsi, czyli autobusy popularnej marki

Firma Ursus wyprodukuje 1000 elektrycznych autobusów – tak zadecydowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ta zaskakująca decyzja, jest dużą szansą dla firmy mającej od jakiegoś czasu problemy finansowe. Wskutek tej właśnie decyzji wartość akcji firmy wzrosła dwukrotnie. Jest to efekt ogłoszenia wyniku przetargu przez NCBR na opracowanie oraz dostarczenie autobusów elektrycznych. Ursus to najbardziej znana i ceniona firma produkująca między innymi wiele maszyn rolniczych oraz części rolniczych.

Projekt na 3 mld zł brutto

Firma Ursus do konkursu stanęła jako konsorcjum razem ze swoją spółką zależną Ursus Bus. W przetargu uczestniczyła także firma Autosan, Solaris, Politechnika Śląska oraz Volvo. Wartość całego projektu wynosi aż 3 mld złotych brutto. Pierwsza faza badawcza i rozwojowa została oszacowana na 22,35 mln złotych netto. Dotyczy ona opracowania całej niezbędnej dokumentacji pojazdu mającego długość 12 m. Następna faza polega na stworzeniu prototypu, po czym typoszeregu owych prototypów. Po zakończeniu tych czynności NBCR musi ocenić wykonanie zadania pozytywnie. Wówczas firma Ursus będzie mogła wdrożyć swoje koncepcje w życie. Na wyprodukowanie pojazdów otrzyma 2,514 mld złotych netto. Umowa dotyczy wyprodukowania do 1082 bezemisyjnych autobusów. Firma ma na to czas do końca 2023 roku. Warunkiem jest to, iż autobus musi zostać wyprodukowany tylko i wyłącznie z polskich podzespołów. Jeśli chodzi o części rolnicze Ursus, to wszystko pozostanie bez zmian. Nadal części do ciągników, jak i maszyny rolnicze produkowane przez firmę Ursus znaleźć będzie można w internetowych sklepach rolniczych oraz innych kanałach sprzedaży i dystrybucji marki.

Innowacyjne autobusu Ursusa

Już od jakiegoś czasu na drogach możemy zauważyć elektryczne autobusy. Przemieszczać się nimi mogą zwłaszcza mieszkańcy większych miast. Jednak NCBR stwierdza, iż takich autobusów jeszcze na polskich drogach nie widzieliśmy. Pojazdy te mają wyróżniać się tym, iż będzie nimi można jeździć autonomiczne na minimum 3 poziomie. Możliwe będzie wjechanie do zatoki i poruszanie się po całym terenie zajezdni bez udziału kierowcy. Pojazdy będą objęte 10-letnią gwarancją, zakłada się, iż w ciągu roku mają pokonywać minimum 80 tysięcy km. Ładowanie ich przeprowadzane jest przy pomocy kabli plug-in, możliwa jest także instalacja pantografu.

Stylistyka pojazdów

Wygląd autobusów Ursusa ma być dopracowany w najmniejszych szczegółach. Wszystkie krzywizny mają jedynie podkreślać nowoczesność pojazdów i zmniejszać optycznie ich wielkość. Stylistyka wnętrza pojazdów ma być dosyć wyrazista, jednak nie znajdziemy w niej przesytu. Przód autobusu będzie spłaszczony, będzie on posiadał profile reflektorów.

Problemy finansowe firmy Ursus

Od dawna wiadomy jest fakt, iż firma Ursus popadła w problemy finansowe. Zostało wydane postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego firmy. Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego w firmie Ursus jest na pewno wynikiem złej sytuacji finansowej spółki. Firma jednak nie podjęła żadnych kroków, aby ogłosić swoją upadłość. Sytuacja w firmie wydaje się stabilna, a uzyskanie tak dużego kontraktu z pewnością dodaje jej właścicielom skrzydeł. W firmie Ursus sytuacja nie jest zbyt dobra już od dłuższego czasu. Na początku 2018 roku firma przyniosła aż 16 mln strat, ciężko jest jej uzyskać znaczące przetargi. W dalszym ciągu wszystkie części do Ursus w tym części do Ursus C-360, części do Ursus C-330,, znajdziemy w większości dobrych, internetowych sklepów rolniczych.

You may like

Index