Informacje

Ursus 5714 – ciężki ciągnik z napędem na 4 koła

Historia kultowej fabryki Ursus sięga 1893 roku, kiedy to siedmiu mężczyzn, przedsiębiorców i inżynierów, bazując na posagu, jakie do związku wniosło ich siedem młodych żon, postanowiło założyć fabrykę armatury różnego rodzaju. W niedługim czasie specyfikacją zakładów, zmieniających na przestrzeni lat nazwy i właścicieli, stały się jednak maszyny rolnicze. Jedną z nich był powstały ponad sto lat później ciężki ciągnik Ursus 5714. Czym charakteryzuje się ten model?

Ursus 5417. Najważniejsze dane techniczne

Opisywany model to jedna z tych maszyn rolniczych, do których łatwo znaleźć części zamienne. Aby wiedzieć dobrze, jakie to powinny być, przyjrzyjmy się specyfikacji tego ciągnika. Typ silnika, jaki został wykorzystany przy produkcji tej wersji pojazdu, to Ursus 4410. Przyjmuje on moc 79 koni mechanicznych i jest czterocylindrowy. Pojemność takiego silnika to 4068 cm sześc., a maks. moment obrotowy – 279 Nm. Ursus 5417 jednostkowo zużywa 233 g/kWh paliwa. Wyposażony jest w osiem biegów przednich i dwa tylne. Osiąga maksymalną prędkość niecałych 30 km/h. Jest to maszyna stosunkowo ciężka – ważny bez obciążeń 3400 kg, a z całością obciążeń ponad 4200 kg.

Części zamienne – co trzeba wiedzieć o modelu Ursus 5417

Nowoczesna wersja kultowego ciągnika Ursus oznaczana jako 5417 produkowana była w latach 2002–2009, czyli przez siedem lat. Istnieje kilka wersji tego typu maszyny, przykładowo poszczególne modele różnią się jeśli chodzi o wygodę i wyposażenie kabiny. Można wybrać wersję standardową lub komfort. Sklepy rolnicze, które specjalizują się w częściach do ciągników i innych maszyn rolniczych, zwykle zaopatrzone są w dobre części do tego typu pojazdu. Szczególnie dużo solidnych zamienników można znaleźć, wybierając sprawdzony internetowy sklep rolniczy, gdzie sprzedawane są nie tylko części do modelu 5417, ale także do dużo starszych ciągników, jak Ursus C-330 czy Ursus C-4011. Części można też znaleźć na popularnych portalach sprzedażowych, jednak w takich miejscach nigdy nie możemy być pewni ich jakości. Znacznie lepiej sprawdzą się profesjonalne sklepy rolnicze online, gdzie możemy być pewni jakości kupowanych części do ciągników czy innych maszyn rolniczych. Często w dobrych cenach możemy znaleźć nie tylko części wewnętrzne, ale również opony, felgi czy elementy konstrukcyjne kabiny. Warto poszukać dobry internetowy sklep rolniczy, szczególnie jeśli chodzi o produkty marki Ursus.

Ciągniki Ursus – najpopularniejsze maszyny rolnicze w Europie

Zatrudniająca niegdyś setki pracowników fabryka Ursus samodzielnie produkowała nie tylko części do ciągników, ale składała całe maszyny. Zakład był w stanie stworzyć tysiące ciągników w ciągu roku, dawał też zatrudnienie setkom ludzi – niektórym z nich przez niemal całe życie. Model Ursus 5417 był jeszcze produkowany w starym ursusowskim zakładzie, który już nie istnieje. Pozostały po nim tylko stopniowo rozbierane ruiny wielkiej fabryki. Nie oznacza to, że kultowe, znane w całej Europie pojazdy rolnicze czy części do silników nie są już produkowane. Od 2011 ciągniki Ursus tworzone są w Lublinie przez firmę Ursus SA.

You may like

Index