Informacje Porady

Jak konserwować starsze ciągniki?

Wszystkie podzespoły znajdujące się w ciągniku potrzebują dokładnego oczyszczenia po skończonej pracy. W trakcie użytkowania ulegają one wielu zanieczyszczeniom. Wyczyścić traktor można przy użyciu wody oraz sprężonego powietrza. Jeśli traktor nie zostanie odpowiednio wyczyszczony, mogą pojawić się gryzonie, które są w stanie zniszczyć instalacje elektryczne, elementy uszczelniające, pneumatyczne czy hydrauliczne. W trakcie procesu konserwacji ciągnika łatwiej jest zauważyć wszystkie usterki maszyny, które szybko naprawimy. Powstałe na maszynie zarysowania czy pęknięcia skutkują gromadzeniem się zanieczyszczeń, a te często stają się powodem korozji. Takie miejsca należy wówczas zabezpieczyć specjalną farbą antykorozyjną. Po wymyciu całej maszyny rolniczej trzeba ją nasmarować odpowiednio dobranym preparatem. Przed tą czynnością należy usunąć stary smar oraz wodę.

Przed pracą w polu

Czyszczenie i smarowanie powinno odbyć się przed rozpoczęciem korzystania z maszyny w polu. Wszystkie powierzchnie robocze muszą być dokładnie wysmarowane. W trakcie konserwacji trzeba pamiętać o przekładniach łańcuchowych, pasowych, węzłach tarcia, osprzęcie elektrycznym i o silniku. Regularne smarowanie wydłuża żywotność maszyny i chroni części ruchome przed zanieczyszczeniem. Jeśli wykryte zostaną problemy z pewnymi częściami, warto wiedzieć iż wszystkie części rolnicze, takie jak części do Ursus, znajdziemy w każdym dobrym, internetowym sklepie rolniczym. W ofercie takiego sklepu można znaleźć także wiele maszyn rolniczych.

Traktor na co dzień

Z ciągnika często korzysta się nawet kilka razy dziennie. To nierozłączny element pracy rolnika, bez niego niemożliwe jest wykonanie większości prac w polu. Właśnie z tego względu tak ważna jest właściwa konserwacja, zwłaszcza starszych modeli. Przed każdym intensywnym sezonem, maszyna musi być właściwie przygotowana do pracy. Po każdej ukończonej pracy należy sprawdzić sworznie, jeśli jest to konieczne, należy je nasmarować, przedmuchać filtry oraz wyczyścić chłodnice. Warto także sprawdzić stan zawieszenia tylnego podnośnika oraz wyjścia hydraulicznego. Następnie należy odłączyć napięcie, co wydłuży żywotność akumulatora w maszynie. Ważne jest także sprawdzenie ciśnienia w kołach.

Każdy rolnik dbający o swoją maszynę powinien pamiętać, aby za każdym razem przed wyjazdem w pole sprawdzać poziom paliwa, oleju, a także spojrzeć na stan silnika. Najsłabszym ogniwem wielu modeli jest elektronika. Często ciężko jest znaleźć usterkę, co jest powodem dłuższej przerwy w pracy. Lepiej odpowiednio wcześniej zapobiegać awariom w instalacji elektrycznej. Przed rozpoczęciem pracy należy skupić uwagę na akumulatorze, jego stan sprawdzimy przy pomocy napięcia spoczynkowego. Akumulator 12 woltowy powinien posiadać napięcie minimum 12,6 wolt, a 6 woltowy, minimum 6,25 wolt. Jeśli wartości okażą się niższe, wówczas należy taki akumulator naładować. Istotne jest także sprawdzenie ilości elektrolitu.

Regularne konserwowanie i sprawdzanie stanu ciągnika, zapewni nam jego długie użytkowanie. Starszy model maszyny należy sprawdzać codziennie po ukończonej pracy, wówczas będziemy mogli od razu zareagować na ewentualnie wykryte usterki i mankamenty. Internetowy sklep rolniczy oferuje rolnikom nie tylko maszyny rolnicze ale także części do ciągników, w razie problemów z maszyną warto zaznajomić się z ofertą wybranego sklepu. W zaufanym sklepie rolniczym znajdziemy między innymi części do Ursus C-360, części do Ursus C-330, Ursus C-330, Ursus C-360.

You may like

Index