Informacje

Pojazdy dla wojska marki Ursus

Choć marka Ursus większości z nas kojarzy się głównie z producentem, mającym w ofercie ciągniki i maszyny rolnicze, a najbardziej znane modele marki to leciwe Ursus C-360 i Ursus C-330, to producent ten nie ogranicza się wyłącznie do obsługi rolnictwa. W ofercie tego polskiego producenta znajdziemy również autobusy, pojazdy elektryczne, trolejbusy oraz pojazdy dla wojska. Produkowany przez lubelską markę modele Storm 3M-243 mają okazję stać się podstawowym pojazdem polskiej armii. Co o nich wiemy?

Spis treści:

STORM 3M-243

Sam Storm 3M-243 jest pojazdem o charakterze militarnym, produkowanym na licencji Automotive Industries Ltd z Izraela. W praktyce to militarna wersja Jeepa Wranglera, cenionego za bardzo dobre walory terenowe. Części do Ursus produkowanego w polskich fabrykach mają być dostępne w niskich cenach, co będzie jego niewątpliwym atutem. Sam pojazd występuje w wersji opancerzonej, jak i nieopancerzonej. Występuje z jedną jednostką napędową – silnikiem Diesla o pojemności 2800 cm3, generującym 194 konie mechaniczne. W dodatku, co jest niewątpliwie unikatowym atutem, jest on sparowany z automatyczną skrzynią biegów, która pozwala kierowcy w pełni skupić się na trudach prowadzenia działań operacyjnych. Pomaga ona ponadto odpowiednio dystrybuować moc silnika, pomiędzy obie osie pojazdu, jest bowiem napędzany 4×4. Cechy te są bardzo pożądane w pojazdach wojskowych, pamiętajmy bowiem, że w ostatnich latach polskie misje wojskowe odbywają się w dużej mierze poza Europą, gdzie warunki drogowe są znacznie trudniejsze, a pogoda znacznie bardziej uciążliwa. Z uwagi na to również, każdy z produkowanych pojazdów Storm wyposażony jest w automatyczną klimatyzację, która pomoże żołnierzom pozostawać w pełnej gotowości i sprawności fizycznej, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Sam pojazd w wersji nieopancerzonej pozwala na załadunek wynoszący do 1200 kg i wyposażony jest w miejsca siedzące dla 11 osób, w układzie 2+9, specjalnie zaaranżowanej na potrzeby żołnierzy, umożliwiając im szybki załadunek, jak i wyładunek. Ma to kluczowe znaczenie, kiedy niezbędne jest operowanie w strefie konfliktu.

O marce Ursus

Choć sam producent nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w produkcji pojazdów na potrzeby wojska, to jest bardzo dobrze znany, szczególnie w środowisku rolników. Ciągniki tej marki cenione są za niezawodność, a części do ciągników tego producenta należą do najtańszych na rynku. Ursus cieszy się wciąż bardzo dużą popularnością w Polsce, a wśród najczęściej wyszukiwanych pozycji, na jakie wskazuje internetowy sklep rolniczy należą części do Ursus C-330 i części do Ursus C-360. Czas pokaże, czy producent ten równie dobrze odnajdzie się w kwestii sprzętu wojskowego, produkowanego na zagranicznej licencji i czy uda im się utrzymać niskie koszta eksploatacji, na co wskazują niskie ceny, jakie przychodzi nam płacić za części rolnicze kompatybilne z innymi produktami tej marki. Mamy nadzieję, że tak i polskie wojsko będzie w końcu bazowało na produktach polskich koncernów.

You may like

Index