Biznes Informacje Porady

Porównanie Ursusa C-330 i C-360

Ursus to jeden z najczęściej wybieranych przez polskich rolników model ciągnika rolniczego. Okazuje się, że w Polsce ponad połowa działających w gospodarstwie ciągników to maszyny marki Ursus! Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że części do Ursus są jednymi z bardziej dostępnych na polskim rynku. To wszystko sprawia, że popularność ciągników Ursus stale rośnie. Postanowiliśmy porównać dwa z najpopularniejszych modeli ciągników znanej marki – Ursus C-330 oraz Ursus C-360. Który z nich sprawdzi się lepiej w polskim gospodarstwie rolnym?

Ursus C-330 legendą wśród ciągników

Ursus C-330 produkowany był na przełomie lat 1967 – 1987 przez zakłady Ursus Warszawie. W stosunku do swoich protoplastów (m.in. Ursus C-325) otrzymał wzmocniony tłumik wydechowy oraz zmianę przełożeń zwiększającą prędkość ciągnika o ok. 8%. Ciągnik Ursus C-330 przeznaczony do pracy na gospodarstwach do 15 ha oraz pomocniczo w większych obszarach. Jego małe wymiary, ekonomia utrzymania oraz duża trwałość pozwala Ursusowi C-330 pracować także przy wyrębach lasu. Dostępność części do Ursus C-330 i wysoka wydajność maszyny sprawia, że starsze modele nadal pracują w gospodarstwach rolnych. Ogromną zaletą modelu Ursus C-330 jest dwustopniowe sprzęgło i niskie zużycie paliwa. Ciekawostką jest fakt, że maszyna posiada możliwość obniżenia ciśnienia sprężania za pomocą odprężnika, wyposażona jest także w świece żarowe. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość łatwego jej bezproblemowego uruchomienia w okresie zimowym.

części do ciągników ursus

Ursus C-360 wciąż popularny na polskiej wsi

Ursus C-360 to ciągnik rolniczy, produkowany później niż Ursus C- 330, bo w latach 1976 – 1994 należący do grupy ciągników średnich, tworzonych w wersji z kabiną i bez niej. Model Ursus C-360 powstał na podstawie wcześniejszego ciągnika – Ursusa C-355. Dodatkowe modyfikacje, jakie wprowadzono w modelu to wbudowanie nowej wersji kierownicy, poprawienie układu hamulcowego czy mocy ciągnika. Warto wiedzieć, że obroty silnika modelu Ursus C-360 zwiększono do 22000 obrotów na minutę, użytkownicy chwalą także dobry uciąg maszyny. Niewątpliwą zaletą tego ciągnika jest jego prosta budowa. Części do Ursus C-360 są tanie i łatwo dostępne w porównaniu z innymi modelami ciągników, a ich dostępność oraz możliwość samodzielnej wymiany skłania posiadaczy kultowego ciągnika Ursus C-360 stworzonego w końcowych dekadach XX wieku do używania we współczesnym gospodarstwie. Do wad modelu na pewno należy zaliczyć brak komfortu pracy poprzez głośno pracującą skrzynię biegów. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo Ursus S.A. w roku 2015 próbowało przywrócić do produkcji kultowy model ciągnika, ale inwestycja nie powiodła się.

Części do ciągników

Obydwa opisywane modele ciągników rolniczych nie są w tym momencie produkowane, a na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz nowoczesnych modeli ciągników. Olbrzymią przewagą nad skomputeryzowanymi, innowacyjnymi modelami ciągnika Ursus C-360 jest fakt, że jego części są łatwo dostępne, a sam ciągnik nadal używany z powodzeniem w gospodarstwach i to właśnie decyduje o jego przewadze nad modelem Ursus C-330.

 

Czytaj o innych informacjach o Ursus