Naprawa

Awaria chłodnicy w Ursusie. Naprawić czy wymienić?

Ciągniki rolnicze marki Ursus jeszcze długą będą zapełniać krajobraz polskich wsi. Są to bowiem bardzo mocne i trwałe konstrukcje, które sprawdzają się równie dobrze dziś, co kilkadziesiąt lat temu. Czasami zdarzają się niestety różne awarie, zwłaszcza w tych traktorach, które mają już swój uczciwy wiek. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak postępować, gdyby w naszym ciągniku doszło do rozszczelnienia chłodnicy. Czy warto oddać ją do naprawy, czy może od razu odwiedzić sklep sprzedający części rolnicze i zakupić nową?

Kiedy opłaca się naprawa?

Zdarza się, że w eksploatacji nadal są bardzo stare maszyny, takie jak choćby Ursus C-330, czy nawet C-328 i C-325. Części do nich są coraz trudniej dostępne, a ceny rosną. Jeżeli posiadamy taki ciągnik, a uszkodzenie nie jest wielkie, możemy skusić się na naprawę. Jest to wyjście między innymi wtedy, gdy doszło do zwykłego ukruszenia bądź ułamania króćca wlotowego bądź wylotowego. Te usterki zdarzają się wyjątkowo często, bez problemu znajdziemy firmę, która przeprowadzi dla nas naprawę takiej awarii. Nieco gorzej sytuacja wygląda wtedy, gdy doszło do znacznego skorodowania rurek i przewodów, znajdujących się we wnętrzu. Wtedy może być trudno obyć się bez wizyty w sklepie, który sprzedaje części do ciągników. Niemniej w przypadku bardzo starych maszyn, zwykle lepiej jest zdecydować się na naprawę. Zachowujemy wtedy oryginalność maszyny, a jednocześnie jej pełną sprawność. Nie musimy też długo szukać części, lub płacić za nie horrendalnych pieniędzy.

Wymiana na nowy egzemplarz

Teraz dowiemy się kiedy lepiej kupić nową chłodnicę. Przede wszystkim będzie się to tyczyć nowszych ciągników, oczywiście względnie. Mając na przykład Ursusa C-360, C-355 albo C-4011, możemy być spokojni o zamienne podzespoły. Części zamienne do Ursusów produkowanych nieco później znajdziemy jeszcze bez problemu. Wystarczy odwiedzić punkt handlowy, który sprzedaje wyposażenie do maszyn rolniczych. Jeżeli w naszej okolicy nie możemy znaleźć odpowiedniej chłodnicy, lub też ceny wydają się nam za duże, warto skorzystać z dobrodziejstw sieci globalnej. Odwiedzając dobry internetowy sklep rolniczy dostaniemy dobrej jakości części zamienne, które będą idealnie pasować do posiadanego przez nas traktora. Tyczy się to nie tylko części do Ursusów i innych polskich ciągników, ale również zachodnich. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a w sklepach online znajdziemy praktycznie wszystko. Nowe podzespoły przyjadą do nas kurierem, czasem nawet już na drugi dzień.

Jeżeli chcielibyśmy to podsumować, trzeba powiedzieć że naprawę chłodnic lepiej zlecać w przypadku ciągników bardzo starych. Będzie to dobrym wyjściem wtedy, gdy chcemy zachować oryginalność traktora, albo dane części rolnicze są już wyjątkowo trudno dostępne. W innych przypadkach lepiej jest dokonać wymiany. Nie ryzykujemy wtedy że pojawi się za chwilę nowe uszkodzenie w innym miejscu, o co wcale nie trudno w przypadku starych chłodnic. Natomiast kupując części w internecie, możemy jeszcze sporo na tym zaoszczędzić.

You may like

Index