Ursus C-360 to jeden z najpopularniejszych traktorów w Polsce. Chociaż jest to konstrukcja z ubiegłego wieku, nadal trzyma się dzielnie i nie sprawia problemów właścicielom. Zdarza się jednak, że nawet taką maszynę dopadnie jakaś awaria. Zazwyczaj dotyczy ona błahych rzeczy, jednak mogących unieruchomić ciągnik. Przykładem jest uszkodzenie pompy paliwowej, która ma za zadanie przekazywać ropę z baku na wtryskiwacze wysokociśnieniowe. W dalszej części naszego artykułu podpowiadamy, w jaki sposób wymienić ją samodzielnie.
Spis treści:
Czy to na pewno wina pompy?
Najpierw trzeba się upewnić, czy na 100% masz do czynienia z uszkodzoną pompą. Warto więc porównać opisywane tutaj objawy z tymi, które wykazuje Twój ciągnik Ursus C-360. Dochodzi wówczas do następujących problemów:
- utrudnione odpalanie na zimnym silniku, a także na ciepłym w dalszej fazie degradacji podzespołu,
- intensywne dymienie z komina (zazwyczaj objaw ten łączymy ze źle działającymi wtryskami, jednak nie jest to regułą)
- znaczny spadek mocy, przez co wszelkie cięższe prace w polu będą utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe.
- utrata mocy ciągnika po rozgrzaniu, a gdy zostanie zgaszony — nie odpali już ponownie do momentu ostygnięcia. Jeżeli wystąpi u ciebie ten problem, można polać pompę paliwową dużą ilością zimnej wody. Spowoduje to schłodzenie obudowy, dzięki czemu urządzenie będzie zachowywać się tak, jak na zimnym silniku. W tym momencie spróbuj odpalić traktor. Jeżeli odpali od razu, to masz pewność, że pompa została uszkodzona.
Czy warto wymieniać samemu?
W ciągniku Ursus C-360 znajdują się dwie pompy paliwowe. Jedna ma za zadanie przetłaczać paliwo z baku i podawać je do pompy wtryskowej, a druga odpowiada za generowanie wysokiego ciśnienia (ponad 100 bar) i wtłaczanie ropy do silnika, poprzez wtryskiwacze. Na początku warto dokonać wymiany pompki przetłaczającej, ponieważ jest tania i jednocześnie można ją bardzo łatwo zainstalować samemu — wystarczy tylko zakręcić dopływ ropy, odpiąć węże, a następnie odkręcić korpus od bloku silnika. Montaż nowej pompy paliwowej C-360 przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pozostaje już tylko odpowietrzyć układ, poprzez odkręcenie specjalnych zaworów i użycie ręcznego tłoczka pompy. Jeżeli natomiast istnieje konieczność wymiany także pompy wtryskowej, to musisz dobrze zastanowić się, czy warto to robić samodzielnie. Jest to bowiem podzespół precyzyjny, który musi zostać odpowiednio ustawiony, by pracował poprawnie. Stąd wielu rolników decyduje się powierzyć taką naprawę mechanikowi, aby nie pogorszyć sytuacji.
Zakup nowej oryginalnej pompy paliwowej C-360 jest już niemożliwy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o dobrej jakości zamiennik. Internetowy sklep rolniczy to najlepsze rozwiązanie, jeśli szukasz tego rodzaju podzespołów. Ich jakość dorównuje oryginałom, a jednocześnie są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu można szybko i niedrogo doprowadzić ciągnik do pełnej sprawności.