Porady

Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo w ciągniku?

Siedzenie przez wiele godzin w ciągniku może się okazać niespodziewanie męczące, zwłaszcza jeśli praca wykonywana jest na niewygodnym fotelu. Wielu rolników na własnej skórze (a właściwie kręgosłupie) przekonało się, że skutki bywają bardzo bolesne. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są ergonomiczne i komfortowe siedzenia do ciągników Ursus, a także inne nowoczesne udogodnienia, np. kabina C-360. Teraz każdy może zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i komfort podczas pracy w ciągniku.

Jak wyglądały pierwsze siedzenia do ciągników?

Siedziska w pierwszych modelach traktorów były niemal identyczne jak siodełka konne. Różnice były stosunkowo niewielkie, ponieważ tworzono je na podobnych zasadach. Konstrukcyjnie były to niezwykle proste siodełka w formie tłoczonej misy, montowanej na elastycznym blaszanym resorze. Mimo tak prostej budowy w znacznym stopniu amortyzowały wstrząsy podczas jazdy po wyboistym terenie.

Niestety wielogodzinna praca na nich nie była komfortowa. Brakowało odpowiedniego oparcia, a kręgosłup nie był wystarczająco dobrze stabilizowany. Rolnicy niejednokrotnie musieli więc mierzyć się z bólem kręgosłupa, nadmiernym zmęczeniem czy wadami postawy.

Nowoczesne siedzenia do ciągników

Na szczęście dla rolników i ich zdrowia w latach czterdziestych XX wieku niektóre maszyny były już wyposażone w siedzenia typu kanapowego. Nie było to jednak powszechne. Zdecydowanie częściej po prostu na nieprzyjemnie twardą i zimną misę siedzisk zakładano poduszki wodoodporne. Większe zmiany w tej dziedzinie nastąpiły dopiero w latach sześćdziesiątych. Sporządzono oficjalne parametry standardowych siedzisk, a także dopracowano odpowiednią amortyzację zwłaszcza w siedzeniach do Ursusów.

Pierwsze kabiny do ciągników

Pierwsze konstrukcje, które miał chronić przed warunkami atmosferycznymi podczas pracy na ciągniku były niezwykle proste. To prowizoryczne daszki, najczęściej z brezentu, rozpięte na kilku rurkach. Jednak z biegiem lat między producentami kabin powstała zdecydowanie większa rywalizacja, na czym skorzystali rolnicy, gdyż kabiny stały się znacznie wygodniejsze i o wiele lepiej wyposażone.

Obecnie kabiny oferują wiele udogodnień, od skutecznej ochrony przed deszczem i pyłem, jak np. w kabinie C-360, a na szczelnych i niejednokrotnie luksusowych konstrukcjach dla alergików kończąc.

Wygoda i bezpieczeństwo pracy

Nowoczesne ciągniki są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie niż te sprzed lat. Zmiany nie ominęły też kabin czy siedzeń. Siedzenia do Ursusów są jednym z najlepszych przykładów, ponieważ między jego kolejnymi modelami różnica w komforcie siedzisk była dosyć duża.

Obecnie standardowe stały się fotele do Ursusów zapewniają odpowiednią wygodę. Z kolei kabina C-360 skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi, podnosząc poziom bezpieczeństwa podczas pracy w terenie. Luksusowe modele ciągników mogą oferować takie udogodnienia jak klimatyzacja, filtry powietrza, a nawet ergonomiczne i regulowane fotele wygodniejsze od niejednego fotela biurowego.

 

Czytaj o innych informacjach o Ursus