Informacje

Charakterystyka kultowego ciągnika Ursus C-451

Produkowana w latach 1954–1959 maszyna rolnicza typu Ursus C-451 to jeden z najbardziej znanych polskich ciągników, wpisany wręcz w krajobraz słowiańskich wsi. Co charakteryzuje ten ikoniczny model, nazywany popularnie przez rzesze użytkowników i fanów saganem na gumowych kołach? Gdzie i jakie części zamienne do niego możemy znaleźć? Jakie dane techniczne go określają? Oto najważniejsze informacje na temat modelu Ursus C-451.

Jak powstał ciągnik rolniczy Ursus C-451?

Opisywany model ciągnika powstał, kiedy możliwości modernizacyjne jego starszego brata, wersji Ursus C-45, skończyły się. Różnił się on od poprzednika tym, że w jego budowie wprowadzono różne zmiany, jakie miały na celu ułatwienie korzystania z niego. Jedną z takich zmian było dodanie wentylatora do układu chłodzenia, który charakteryzował się zwiększoną wydajnością. Dalej było to wzmocnienie wspornika osi, wprowadzenie benzynowego rozruchu czy dobudowanie wtryskiwacza paliwa o budowie zamkniętej. Model wyposażony został ponadto w reflektor oraz podnośnik, tylne błotniki oraz szybę przednią typu stałego. Wygodniejsza była także kierownica. Do końca produkcji powstało aż 50 000 sztuk tego modelu. Zakończono ją, gdyż ciągnik był mocno paliwożerny i nie najlepiej przystosowany do indywidualnej produkcji. Ursus przystąpił do tworzenia nowszych wersji ciągników.

Najważniejsze wady i zalety modelu Ursus C-451

Skąd taka duża popularność tego modelu? Tę maszynę rolniczą pokochały tysiące użytkowników głównie ze względu na jej wysoką odporność i praktyczność. Silnik był niezwykle prosty w konstrukcji, był przy tym solidny i niesamowicie wytrzymały na paliwa niskiej jakości. Dzięki temu sprawdzał się nawet w ekstremalnych warunkach, a części zamienne do niego nie były tak skomplikowane i drogie. Został ponadto przystosowany do ruchu drogowego, dzięki czemu Ursus przestał być maszyną możliwą do użytku tylko na wsi. Te niewątpliwe zalety skrywały też jednak pewne wady. Choć ciągnik tolerował paliwo niskiej jakości, zużywał go bardzo dużo. Ponadto maszyna miała sporą masę, a jej obsługa wymagała od kierującego doświadczenia. Był też stosunkowo głośny – jego charakterystyczny dźwięk w cichym wiejskim krajobrazie zwiastuje przybycie nawet kilka kilometrów przed celem. 

Naprawa ciągników typu Ursus C-451 i innych

Do dziś tak w gospodarstwach, jak i w celach kolekcjonerskich trzyma się Ursusy, także te C-451. Zdobycie niektórych części do ciągników tego rodzaju, szczególnie pojedynczo, może być problematyczne, jednak z pomocą przychodzi internetowy sklep rolniczy. W takim miejscu można znaleźć części zamienne do Ursus w prosty sposób, zwykle też oferowany jest nam spory wybór. Silnik C-45, w który wyposażony został  model C-451, choć wytrzymały, raz na jakiś czas wymaga koniecznych napraw, a także odświeżenia, jeśli chcemy utrzymać go w dobrej kondycji. Dobrych części do silników warto szukać wśród sprawdzonych zamienników, które są zoptymalizowane pod kątem danego modelu. Pozwoli to nie tylko na zachowanie jakości, ale również oszczędność. 

You may like

Index