Choć od zakończenia produkcji kultowych traktorów z serii Ursus C-330 i Ursus C-360 minęło już ponad 25 lat, te wyjątkowe pojazdy wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu innych pojazdów, głównym czynnikiem przyczyniającym się do ich popularności nie jest nostalgia, lecz walory użytkowe, umiarkowane zużycie paliwa, jak i świetny stosunek ceny do jakości, znacznie bijący produkty bardziej renomowanych producentów. Omówmy sobie pokrótce największe zalety starych ciągników marki Ursus.
Spis treści:
Niezawodność i ceny części do Ursus
Choć mają już co najmniej 25 lat, niewiele z traktorów wyprodukowanych w Zakładach Mechanicznych Ursus możemy znaleźć na polskich złomowiskach. Dzieje się tak głównie dlatego, że maszyny rolnicze polskiego producenta są bardzo żywotne, a ich trwałość przekracza dotychczasowe wyobrażenia ekspertów. Prostota, z jaką wykonano, a wcześniej skonstruowano najpopularniejsze Ursusy, pozwala na łatwą naprawę, szybkie znalezienie źródła problemu, a ceny części do ciągników należą do najniższych na rynku. Jeśli zapytać mechaników, specjalizujących się w tematyce sprzętów rolniczych, to usłyszymy szereg pochlebnych opinii. Można powiedzieć, że mechanicy “lubią” naprawiać Ursusy, głównie ze względu na łatwy dostęp do każdego elementu składowego silnika, oraz jego osprzętu. Jednak nie tylko łatwość naprawy oraz niskie części kosztów są zaletami, przez które wielu nabywców decyduje się na ich zakup.
Praktyczność i mobilność
Stare Ursusy są cenione nie tylko dlatego, że części do Ursus C-330 i części do Ursus C-360 są najtańsze na rynku, ale również ze względu na ich unikatowe walory praktyczne. Przykładowo C-330 jest bardzo często wykorzystywany przy pracach leśnych, ponieważ dzięki niewielkiemu rozstawowi osi umożliwia sprawne przemieszczanie pomiędzy drzewami rosnącymi w lesie. Niewiele jest ciągników mogących konkurować z tym modelem. Ponadto niewątpliwą jego zaletą jest dwustopniowe sprzęgło, pozwalające na współpracę z maszynami wymagającymi zatrzymywanie ciągnika w trakcie pracy maszyny. Dodatkowo możliwe było uruchomienie jego silnika nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych, z silnymi mrozami włącznie. Jeszcze jedną z zalet, niezwykle ważną w dłuższej perspektywie jest niskie zużycie paliwa – co prawda silnik nie generował w zamian zbyt wiele mocy, jednak dla niewielkich gospodarstw rolnych okazywało się to w zupełności wystarczające.
Do zalet jego większego brata – C-360 należą głównie znacznie większa wszechstronność, możliwa między innymi dzięki znacznie większej mocy rozwijanej przez silnik. Dodatkowo niemal każdy użytkownik chwali ten model za niemal niezniszczalność, w wielu warunkach, gdzie konkurenci odmawiają posłuszeństwa, on nadal jest gotowy do pracy. Dużą rolę w ich podaży nadal ma sentyment, jaki zwłaszcza starszej daty rolnicy zachowują wobec tej maszyny. Jeszcze inną zaletą, współdzieloną przez oba modele jest niska cena za części rolnicze, zwłaszcza jeśli do ich wyszukiwania wykorzystujemy internetowy sklep rolniczy.