Informacje

Ursus C-45 – jeden z najstarszych modeli marki

Każdy, kto przynajmniej trochę zna się na motoryzacji oraz ciągnikach, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Ursus C-45 to jeden z najbardziej popularnych, a równocześnie najstarszych modeli kultowej marki. Ciągnik rolniczy był produkowany na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, a konkretniej w okresie od 1947 do 1954 roku przez zakłady Zakłady Mechaniczne Ursus w Warszawie.

Historia ciągnika rolniczego Ursus C-45

Produkcję ciągników rolniczych w Polsce podjęto na początku roku 1946. To właśnie wtedy powstał wspomniany Ursus C-45, który – ze względu na wymóg szybkiego wdrożenia do produkcji pojazdu – był wzorowany na niemieckiej konstrukcji ciągnika Lanz Bulldog D9506. Był on przede wszystkim prosty w obsłudze, a także posiadał łatwą konstrukcję oraz stosunkowo dużą moc. Wspomniany Ursus początkowo był projektowany i budowany pod oznaczeniem LB-45. Jego oficjalna, publiczna prezentacja miała miejsce w trakcie pochodu pierwszomajowego w Warszawie, w 1947 roku. Produkcję na skalę masową uruchomiono kilka miesięcy później, we wrześniu, a do końca roku stworzono ich dokładnie sto trzydzieści. Kolejny rok przyniósł produkcję o wiele większą, bowiem w samym I kwartale 1948 roku zakład zbudował dwieście dwadzieścia siedem ciągników C-45, a tylko w kwietniu – sto trzy. Już na samym początku lat 50. ubiegłego wieku z kolei z taśmy produkcyjnej zjechało kilka tysięcy w skali jednego roku.

Warto jednocześnie wspomnieć, że do napędu Ursusa C-45 zastosowano 1-cylindrowy dwusuwowy silnik średnioprężny o pojemności skokowej ponad dziesięciu tysięcy centymetrów sześciennych oraz czterdziestu pięciu koni mechanicznych mocy maksymalnej. Oprócz tego, C-45 miał 3-biegową skrzynię biegów. Silnik uruchamiał się poprzez nagrzewanie z przodu gruszki żarowej ręczną lampą lutowniczą. Po podgrzaniu, kierowca powinien wyjąć koło kierownicy oraz kolumnę, a następnie wsunąć jedno z bocznych kół zamachowych. Ostatnim etapem było przekręcenie kierownicy.

Ciekawym wydaje się też fakt, że ciągnik ten był na początku produkowany w wersji na kołach stalowych, a następnie – na ogumionych. Wraz z produkcją, maszyny rolnicze C-45 były stopniowo ulepszane i modernizowane.

Zakłady Mechaniczne Ursus, czyli przedsiębiorstwo na miarę światowych marek

Zakłady Mechaniczne Ursus to kawał pięknej historii, która zapisała się na kartach naszego kraju. Przedsiębiorstwo powstało w 1983 roku i prężnie pracowało ponad sto lat, aż do 2003 roku. Zgodnie z danymi, w 1990 roku firma zatrudniała ponad dwadzieścia trzy tysiące pracowników. Wśród innych, kultowych ciągników rolniczych należy wymienić: Ursus C-330, Ursus C-360, Ursus C-330M, Ursus C-4011 i Ursus C-355. Warto nadmienić, że dziś niemal każdy internetowy sklep rolniczy oferuje między innymi:

 

  •  części do Ursus,
  • części do Ursus C-360,
  • części do Ursus C-330,

 

  • i inne części rolnicze.

Oprócz tego, internetowe sklepy rolnicze posiadają w swoich ofertach wysokiej jakości części do ciągników, w tym również części zamienne do Ursus, a także innych modeli maszyn rolniczych.

 

You may like

Index