Informacje

Ursus 2812 – Ursus na licencji Massey Ferguson

Rozwijająca się fabryka Ursus w latach 70. i pod koniec lat 80. planowała prace nad nowym projektem, tj. stworzeniem rodziny polskich ciągników rolniczych w mocy 22-60 kW. Stworzono szereg zaawansowanych prototypów, które uzyskały bardzo wysokie oceny na wielu polach. W końcu jednak władze Ursusa zdecydowały się umiędzynarodowić projekt, więc do stworzenia polskiej rodziny nigdy nie doszło. Z kilku zagranicznych firm, które starały się o współpracę z Ursusem na drodze licencyjnej, wybrano Massey Ferguson, amerykańsko-kanadyjskiego giganta, jednego z największych producentów ciągników rolniczych na całym świecie. Polska zakupiła licencję od Massey Ferguson w 1974 roku nie tylko na całe modele silników, ale również na różne, poszczególne podzespoły.  

Maszyny rolnicze na licencji

Ciągniki na licencji Massey Ferguson znacznie różniły się od starszych polskich modeli takich jak Ursus C-330 i jego modernizacje czy na przykład Ursus C-355 albo Ursus C-4011. Przykładem ciągnika, który przez szereg lat był produkowany na licencji Fergusona, jest model MF-235, tworzony od 1978 do 2009 roku. Części do ciągników licencjonowanych dostarczane były przez kanadyjsko-amerykańskiego licencjodawcę, jednak osiem lat później wprowadzono istotne zmiany w konstrukcji modelu i zastosowano części rolnicze pochodzące z Polski. Podobnie było z nieco późniejszym modelem MF-255. Tym samym dziś części zamienne do Ursus mogą być wzorowane na rozwiązaniach zarówno polskich, jak i tych zza oceanu. Warto o tym pamiętać podczas szukania odpowiednich.

Od 1992 do 1997 roku na licencji Fergusona produkowano dwa modele. Były to MF 231 oraz MF 261. Wszystkie maszyny rolnicze, podobnie jak wcześniej Ursus C-330M czy części do Ursus C-330, były produkowane w Polsce, w słynnej fabryce na Ursusie. 

URSUS 2812 na licencji Fergusona

Po wygaśnięciu licencji podpisanej z firmą Massey Ferguson na części do Ursus nadal produkowane wypracowane wraz z tą marką modele, ale już pod innymi nazwami. I tak na przykład wspomniany już model MF-255 odtąd zaczęto klasyfikować jako URSUS 2812. Tworzony był w latach 1978-2009, więc przez niemal cały okres współpracy Ursusa z MF, a także po niej (oznaczenie zostało zmienione w 1988 roku). Jest to system rozliczny zaliczany do klasy 4, wyposażony w wysokoprężny, trzycylindrowy silnik. 

Informacje o licencyjności niektórych modeli Ursusa są bardzo ważne dla właścicieli tak nowszych, jak i starszych wersji najbardziej znanego ciągnika. Pozwalają zrozumieć, jak różne mogą być części do Ursus C-360 od tych wypracowanych na mocy współpracy z Massey Ferguson. Kupując zamienniki do własnych ciągników, warto sprawdzić, w jakie dokładnie części wyposażony jest internetowy sklep rolniczy. Inne bowiem będą zamienniki do modelu 6614, a inne części do Ursus C-360.

Rozkwit polskiej technologii rolniczej 

Umowa z marką Massey Ferguson okazała się dla polskiej wsi czymś przełomowym. Modele z serii 200 czy 500 oraz nowoczesne silniki Perkins, jakie powstały na bazie tej współpracy, znacznie poprawiły jakość pracy w polskich gospodarstwach, zarówno tych wielkich, jak i indywidualnych. Na polach królowały już nie tylko polskie maszyny Ursus C-360, ale zaktualizowane o międzynarodową myśl technologiczną ciągniki licencyjne. 

You may like

Index