Informacje

Ursus 4512 i 4514

Pod koniec lat 80. w Polsce zdecydowano się na zastąpienie wysłużonego już ciągnika Ursus C-360 na inny model i tak powstał Ursus 4512, a w dwa lata później, w roku 1989, również Ursus 4514.

Co ważne, były to przede wszystkim modele oparte o licencjonowane pojazdy marki Massey Ferguson. Nowoczesne rozwiązania były niewątpliwe dowodem na kolejny skok technologiczny dla polskiej wsi. Konstrukcja, uzupełniana także rodzimi rozwiązaniami okazała się udana. Nic zatem dziwnego, że pojazdy te produkowano aż do niedawna, bo do 2014 i 2015 roku, w zależności od modelu.

Ursus 4512 dla małych gospodarstw

Ursus 4512 to przede wszystkim zmiany w zasadzie we technologii, jaka zaszła od czasów produkowania poprzednika, czyli właśnie ciągnika Ursus C-360. Zasadniczo jednak można powiedzieć, że jest to wciąż bardzo chętnie używany traktor na polskich wsiach. Przede wszystkim swoją popularność zawdzięcza temu, że części do niego podobnie jak inne części do Ursus są zazwyczaj tanie i dość łatwo dostępne. Ponadto posiadał oczywiście ten model wiele innych cech, dzięki którym był nabywany przez właścicieli małych gospodarstw rolnych, dla których był przeznaczony. 

Zalety modeli ciągników Ursus 4512 i 4514

Prawie trzydzieści lat historii ciągnika Ursus 4512 i jego o dwa lata młodszego brata Ursus 4514 świadczy o tym, że pozostają one wciąż traktorami użytecznymi z punktu widzenia rolników. Oba modele nie różniły się wiele pomiędzy sobą, nowszy miał po prostu przedni napęd, istotny dla niektórych użytkowników. Ponadto posiadał nieco mocniejszy, bo o mocy 66 KM silnik, przy 60 KM obecnych w Ursusie 4512. Właśnie dlatego zresztą ten model był ceniony że przede wszystkim za silnik, choć oczywiście nie jest to ciężki ciągnik, do którego można podpiąć niemal dowolną maszynę z posiadanych przez siebie maszyn rolniczych. Co ważne, również i w dzisiejszych czasach, są cenione za stosunkowo niskie spalanie, ceny paliwa to przecież spore koszty dla każdego rolnika. Bardzo chwalona była także kabina kierowcy, również przynosząca o wiele większą wygodę dla kierowcy niż miało to miejsce w ciągniku Ursus C-360 chociażby, bądź też w innych modelach również produkowanych nadal w tamtym czasie.  

Słabsze strony Ursusa 4512 i 4514

Z drugiej strony nie jest tak, że modele te były całkowicie pozbawione wad. Użytkownicy tak kiedyś jak i teraz narzekają między innymi na to, że często urywają się tylne ośki. Niektórzy natomiast wskazywali także i na to, że nieco gorzej działa rozruch silnika w przypadku niskich temperatur w okresie zimowym. Także warto mieć to na uwadze i kiedy myśli się o zakupie tego rodzaju silnik ciągnika.

Czy warto dziś kupić Ursus 4512 lub 4514?

Zasadniczo jednak do największych zalet należy także zaliczyć fakt, że części do ciągników tej marki są dostępne. Wystarczy znaleźć odpowiedni internetowy sklep rolniczy posiadający w ciągłej sprzedaży tego rodzaju asortyment. Wielu sprzedawców oferuje swoim klientom części zamienne do Ursus różnych modeli, dlatego też szansa znalezienia czegoś najbardziej odpowiadającego własnym potrzebom jest naprawdę duża. W prosty zatem sposób będzie można szybko dokonać niezbędnych napraw.

You may like

Index