Informacje

Ursus C-330 M – idealna maszyna dla małego gospodarstwa.

Należący do klasyki polskiej maszynerii rolniczej – ciągnik rolniczy Ursus C-330 M niezmiennie od wielu lat wciąż sprawdza się w małych gospodarstwach.

Historia w pigułce

Produkowany w Polskiej fabryce w latach 1986 – 1993 model ciągnika Ursus C–330 M to ulepszenie jego poprzednika – C-330. W porównaniu do modelu C-330 M charakteryzuje się nieco inną konstrukcją. Wymieniony, okrągły tłumik o lepszej wytrzymałości, zmodernizowana skrzynia biegów, wprowadzenie tylnego mostu oraz zwolnic przyczyniły się do zwiększenia prędkości jazdy o 8%. Poprawiono w nim łożyskowania oraz uszczelnienia dzięki czemu osiągnięto większą wytrzymałość podzespołów. W wyniku zmian zastosowano także bębny hamulcowe z odmiennym mocowaniem.

Pierwsza partia modelu C-330M była produkowana dokładnie od 01.07.1986 roku, a w kolejnych latach ulepszano poszczególne elementy ciągnika rolniczego. W drugim roku produkcji wprowadzono sprężarkę HS 24, w następnym zmodernizowano instalację elektryczną (wprowadzenie minusa na masie, elektronicznego przerywacza kierunkowskazów z kontrolą kierunkowskazów przyczepy oraz wyłącznika świateł awaryjnych). Ponadto sygnał dźwiękowy został przełożony na przednią maskę. Na rok 1989 przypada ulepszenie komory spalania (zrównanie zaworów z głowicą i użycie tłoków z płaskim denkiem), dzięki czemu uzyskano mniejsze zużycie paliwa podczas eksploatacji. Model został także wyposażony w zaczep górny.

Kolejne lata to wprowadzenie ręcznej dźwigni hamulca postojowego zapożyczonej z ciągnika modelu MF oraz przeniesienie złączy hydrauliki zewnętrznej na stronę wewnętrzną błotnika. Zmianie uległ także kolor maski i błotnika – nowy, ulepszony model miał czerwony kolor.

Idealna maszyna do małego gospodarstwa

Ciągnik rolniczy C-330 M to jeden z najchętniej wybieranych modeli w indywidualnych gospodarstwach. Niewielka masa (1675 Kg) połączona z optymalną mocą – 30 KM, sprawiła, że ciągnik stał się bardzo popularny w niewielkich gospodarstwach (do 15ha), a w większych stanowił uzupełnienie parku maszynowego. Małe wymiary oraz ekonomiczność sprawiły, że z powodzeniem był także wykorzystywany podczas wyrębów lasów oraz cięższych prac polowych. Wykorzystywano go także w orce z głębokim pługiem lub podorywce.

Wśród największych zalet tego modelu można wyróżnić bezproblemową współpracę z maszynami wymagającymi zatrzymywania się w trakcie pracy maszyny napędzanej wałkiem. Funkcja obniżenia ciśnienia sprężania sprawiła niezawodne uruchamianie oraz pracę nawet w mroźne dni. Powyższe cechy oraz niskie spalanie oraz możliwość regulacji prześwitu i rozstawu kół sprawiły, że był obecny w wielu gospodarstwach rolnych.

Ursus C-330 M - idealna maszyna dla małego gospodarstwa.

Firma Ursus znaną marką

Ursus to producent wielu uznanych maszyn rolniczych – ursus c385, ursus C-4011 lub ursus C-355.  Polska firma na trwałe wpisała się w historię rolnictwa dzięki produkcji maszyn dobrej jakości. Choć ostatnie egzemplarze ciągników C-330 M zostały oddane do użytku ponad 20 lat temu, to wciąż można spotkać ten model w gospodarstwach. Części do ciągników Ursus są pożądanym towarem z uwagi na ciągłą eksploatacje maszyn tej firmy. Coraz popularniejsze stają się internetowe sklepy z częściami do maszyn rolniczych, lecz w rejonach Polski, gdzie nadal największym sektorem usług jest rolnictwo stacjonarne sklepy mają jeszcze rację bytu.

Czytaj o innych informacjach o Ursus