Informacje

Ursus C-385 – dlaczego rolnicy mu zaufali?

Przedsiębiorstwo Ursus od modelu C385, rozpoczęło produkcję ciężkich ciągników rolniczych. Wcześniej produkował typowo lekkie, które nie spisywały się najlepiej w ogromnych gospodarstwach, liczących sobie wiele hektarów ziemi. Ciągnik rolniczy Ursus C385 miał moc 76 KM i był produkowany przez 12 lat, a dokładnie od 1969 do 1981 roku.

Czym wyróżniał się Ursus C-385?

Ten ciągnik rolniczy miał napęd na tylną oś. Charakteryzował się wysokoprężnym silnikiem, mającym cztery cylindry oraz pojemność  4562 cm³.Był on wynikiem współpracy Polski oraz Czechosłowacji. Polsko-Czechosłowacki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ciągników, mieszczący się w Brnie, rozpoczął pracę nad wyprodukowaniem właśnie tego modelu Ursusa. Wszystko to pod nadzorem Czesława Sławskiego. Blisko 10 tysięcy ciągników rolniczych tego modelu w wersji podstawowej, ponieważ z czasem został on poddany kilku modernizacjom, opuściło fabrykę. Ciągnik rolniczy Ursus C-385 był wyposażony w jednotarczowe, cierne, suche sprzęgło. Ponadto układ napędowy był wyposażony w skrzynię przekładniową niesynchronizowaną z reduktorem, mającą dwustopniowy wzmacniacz momentu. Układ napędowy posiadał także mechanizm różnicowy blokowany mechanicznie. Pomimo, że ten ciągnik rolniczy nie spełniał dokładnie wszystkich oczekiwań rolników i miał w sobie pewne niedociągnięcia, stał się on swego rodzaju symbolem PRL-u. Wielu ówczesnych właścicieli dużych gospodarstw rolnych, chętnie inwestowało w ciężki ciągnik, nadający się do naprawdę dużej eksploatacji.

Jak wygląda sytuacja modelu C-385 obecnie?

Historia tego modelu nie skończyła się jednak w 1981 roku, gdy przestał być on produkowany. Tak naprawdę trwa ona do dziś. Obecnie wielu rolników jest w posiadaniu tego ciągnika, oczywiście po renowacji i licznych naprawach, jednak nadal w tym samym kształcie. Choć od momentu zaprzestania jego produkcji minęło mnóstwo czasu, na rynku wciąż ten model ciągnika rolniczego jest do kupienia z tak zwanej drugiej ręki.

Dla miłośników Ursusa, takie ciągniki nadal są nie lada gratką i bardzo chętnie oni w nie inwestują. Oczywiście części do Ursus, zwłaszcza starych modeli są zdecydowanie trudniej dostępne. Wciąż jednak można zakupić zamienne części rolnicze, które oferuje chociażby internetowy sklep rolniczy. Dziś maszyny rolnicze z dawnych lat, z okresu PRL-u, na bardzo dużą skalę są wykorzystywane na polskich polach. Wiąże się to nie tylko z małym stopniem unowocześnienia polskiej wsi, ale także z sentymentem i jakością dawnych ciągników, które dobrze radziły sobie w różnych warunkach. I choć części do ciągników mogą być obecnie trudniej dostępne, Ursus C385 nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecnie części zamienne do Ursus czy też części po regeneracji można kupować także od prywatnych osób, które zajmują się prowadzeniem firm i sprowadzaniem ich chociażby z zagranicy. Różne modele, takie jak Ursus C-330M, Ursus C-4011 czy Ursus C-355 wciąż można spotkać na polskich polach. C385 jako pierwszy ciągnik ciężki Ursusa cieszy się jednak szczególnym zaufaniem i miejscem w sercu wielu rolników, pamiętających jeszcze czasy dawnych gospodarstw.

You may like

Index