Informacje Naprawa

Ursus – historia marki

Ursus jest jedną z najpopularniejszych marek ciągników rolniczych. Jeśli jesteś jej fanem, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.

Początki marki sięgają końca XIX wieku

Powstanie marki skupionej wokół tworzenia nowoczesnych modeli ciągników rolniczych rozpoczęło się w momencie spotkania kilku inżynierów oraz przedsiębiorców, pragnących rozwijać działalność w zakresie produkcji armatury dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego oraz gorzelnianego. Co ciekawe, fundusze na rozpoczęcie produkcji panowie zaczerpnęli… z posagu swoich 7 córek. Marka ewoluowała w 1907 roku, kiedy to założyciele postanowili zainspirować się popularną w tamtym czasie powieścią Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” i nadać jej nazwę Ursus. W tym czasie firmowe fabryki rozszerzyły także profil działalności marki, zaczynając produkować na masową skalę silniki spalinowe oraz średnioprężne.

traktor

Pierwsze ciągniki rolnicze powstały po I wojnie światowej

Pierwsze próby stworzenia ciągnika rolniczego zostały podjęte już 1915 roku, czego wynikiem był prototyp z 1918 roku. 4 lata później Zakłady Mechaniczne Ursus rozpoczęły remonty samochodów wojskowych oraz otrzymały pożyczkę od polskiego rządu na budowę fabryki i wprowadzenie do produkcji 2 nowych typów ciężarówek. Rok 1922 przyniósł prawdziwy przełom dla firmy – z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze ciągniki w ilości 1000 sztuk. To prawdziwy sukces w drodze do tworzenia części do Ursus i późniejszych modeli ciągników, które doskonale znamy – Ursus C-330 i Ursus C-360. Od roku 1923 głównym celem spółki była produkcja ciężarówek.

Dwudziestolecie międzywojenne okresem wielkich zmian dla fabryki

W 1930 roku spółka upadła, po czym została włączona do Państwowych Zakładów Inżynierii, a jej produkcja odtąd nakierowana była na tworzenie maszyn dla wojska, co zostało przerwane wybuchem II wojny światowej. Niemcy przestawili całą produkcję na cele zbrojeniowe.

Rok 1947 przełomowy dla ciągnika Ursus

Po II wojnie światowej w zniszczonych zakładach rozpoczęły się prace projektowe nad nowym modelem ciągnika rolniczego, opracowanego na podstawie niemieckiego prototypu. 30 kwietnia 1947 roku z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy ciągnik typu „Ursus”. Kolejne lata upłynęły nad tworzeniem coraz to bardziej zaawansowanych technologii nowych części do Ursus. W latach 60-tych powstały takie modele ciągnika jak Ursus C-355 oraz model, który zdarza się wykorzystywać jeszcze we współczesnych gospodarstwach – Ursus C-330. Wszystko dzięki prostej konstrukcji i tanim częściom do Ursus C-330, które do tej pory nabywać można w internetowych sklepach rolniczych.

Rolnictwo

Ursus C-360 modelem, który pokochali polscy rolnicy

W latach 70-tych rozpoczęto seryjną produkcję ciągnika Ursus C-360, który podobnie jak model Ursus C-330 cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród rolników pracujących w małych gospodarstwach aż po dziś dzień. Części do modelu Ursus C-360 są również łatwo dostępne. Końcem XX wieku firma zdobywała wiele prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia w dziedzinie motoryzacji – między innymi złoty medal na targach w Poznaniu za ciągnik Ursus 4514.

Nowy wiek przyniósł wiele szans na rozwój

Obecnie marka Ursus skupia się na produkcji coraz bardziej zaawansowanych modeli ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych, maszyn, a także autobusów i pojazdów dla armii. W roku 2006 uczczono wyprodukowanie 1,5 milionowego ciągnika rolniczego otwarciem Muzeum Historii Ursusa.

 

You may like

Index