Informacje

Wycinka drewna – który ciągnik pomoże Ci w niej najlepiej?

Ciągniki rolnicze używane są powszechnie nie tylko w rolnictwie, ale także w innych dziedzinach gospodarki – należy do nich zwłaszcza gospodarka leśna. Wiele ciągników stanowi element wyposażenia Lasów Państwowych i przedsiębiorstw pozyskujących drewno. Ciągnik będzie jednak konieczny także dla osób prywatnych dokonujących wycinki drewna, w tym dla rolników.

Ciągniki rolnicze, a specjalistyczne ciągniki leśne

Profesjonalna gospodarka leśna prowadzona na dużą skalę wymaga użycia ciągników dedykowanych do prac leśnych, o wyspecjalizowanych funkcjach. Są to więc głównie maszyny rolnicze  o zastosowaniach pozarolniczych, takie jak ciągniki chwytakowe, zrywkowe, wyciągarkowe i siodłowe. Typowych ciągników rolniczych rzadziej używa się w profesjonalnej gospodarce leśnej. Stosuje się je w leśnictwie, ale głównie jako ciągniki zrywkowe. Prace leśne na dużą skalę, zwłaszcza w młodnikach, wymagają jednak zastosowania ciągników rolniczych o dużej mocy.

Ciągniki rolnicze w wycince drewna na małą skalę

Przeciwna sytuacja zachodzi w indywidualnej gospodarce leśnej na małą skalę. Często chodzi tu zresztą o wycinkę pojedynczego drzewa lub tylko kilku drzew, w której także pomocny będzie ciągnik. Inwestycja w specjalistyczne ciągniki leśne będzie oczywiście w takich przypadkach nieopłacalna. Lepiej sprawdzą się tu niedrogie, czasem nawet wyeksploatowane lub zwyczajnie stare ciągniki Ursus. Może to być archaiczny, ale wciąż przydatny w gospodarstwach rolniczych ciągnik typu Ursus C-4011. Mogą to być także nowsze, ale także nieprodukowane współcześnie traktory, takie jak Ursus C-385 czy Ursus C-355.

Czynnikiem wyboru ciągnika rolniczego przy wycince drewna jest przede wszystkim jego moc oraz relacja jakości do ceny. Nie musimy nabywać do tego rodzaju prac nowoczesnych ciągników rolniczych: doskonale sprawdzą się tu wysłużone, ale wciąż sprawne i dysponujące dużą mocą ciągniki Ursus. Ich wykorzystanie w pracach leśnych na małą skalę wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

Oczywiście maszyny rolnicze starszych typów wykorzystywane do ciężkich prac leśnych mogą ulegać awariom. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem prac zaopatrzyć się w części rolnicze i odpowiednie akcesoria w internetowym sklepie rolniczym. Starsze ciągniki do prac leśnych na małą skalę kupuje się często okazjonalnie, kierując się raczej ceną traktora, niż jego wysoką jakością (niekiedy nie dokonuje się nawet ich rejestracji). Warto więc przed zakupem ciągnika lub w czasie jego eksploatacji sprawdzić dostępność i ceny części do ciągników.

Chodzi tu oczywiście przede wszystkim o części do Ursus, które ma w swojej ofercie każdy internetowy sklep rolniczy. Zakup części do ciągników, np. części zamienne do Ursus C-330M będą konieczne w razie awarii sprzętu. Podobnie postępujemy także przy innych pracach pozarolniczych przy wykorzystaniu ciągników starszego typu, np. przy przewozie węgla lub przy odśnieżaniu z pługami śnieżnymi.

You may like

Index