Samodzielna wymiana zużytej części rolniczej lub części do traktora na nową, z racji konstrukcji ciągnika i zastosowanych rozwiązań, jest możliwa często bez interwencji mechanika. Należy jednak pamiętać, że do takiej operacji należy się solidnie przygotować. Przykładowo podczas pracy na “otwartym silniku” nie można dopuścić do tego, aby jakiekolwiek nieczystości mogły dostać się do wnętrza bloku silnika. Nawet pojedyncze ziarenko piasku po dostaniu się do cylindra może dokonać zniszczeń, których naprawa będzie bardzo kosztowną inwestycją. Przygotowując się do pracy przy maszynie rolniczej należy zadbać zatem o sterylność otoczenia. Warto w miarę możliwości wszelkie naprawy wykonywać pod dachem, w miejscu, w którym wiatr nie będzie rozdmuchiwał wszędzie piasku i nieczystości. Przed zabraniem się do rozbierania ciągnika rolniczego należy dokładnie oczyścić sam ciągnik oraz dodatkowo podłoże, na którym będzie odbywała się naprawa lub wymiana części rolniczej.
Spis treści:
Części zamienne to nie to samo
Pomimo tego, że stosowanie zamienników ratuje życie wielu maszynom rolniczym sprzed kilkudziesięciu lat, pamiętać należy, że to tylko zamiennik. Stosowanie zamienników zobowiązuje do dokładniejszego porównania części do maszyn rolniczych przed zakupem oraz sprawdzenia ich jakości wykonania. Zdarza się bowiem, że zamienne części do ciągników swoimi wymiarami delikatnie odbiegają od oryginału, bądź ich jakość pozostawia sobie wiele do życzenia. W sieci jest wiele rolniczych sklepów internetowych oferujących części zamienne, bardzo rzadko zdarza się, że są one oryginalne i dedykowane do danego modelu. Należy na to zwrócić uwagę przeglądając oferty. Polskie ciągniki rolnicze mają ciężkie warunki pracy. To właśnie tutaj wymaga się od nich najwięcej i są eksploatowane do granic wytrzymałości. Przykładowo kultowy Ursus C-360 mimo swojej niezawodności i tak będzie podatny z biegiem lat na coraz to nowsze “urazy”. Na szczęście jego popularność spowodowała, że w sieci pełno jest zamiennych części do ursusa. Dodatkowo internetowe sklepy rolnicze oferują wiele części używanych, których jakość wykonania jest niepodważalna i nie ma ryzyka, że nie będą idealnie spasowane.
Samodzielna praca przy maszynie
“Operując” niemal półwiekowe ciągniki rolnicze nie należy się spieszyć. W takich maszynach jak Ursus C-330 czy Ursus C-360 użycie niewłaściwego narzędzia, pośpiech oraz niedokładnie dobrane części do ciągnika mogą spowodować kolejną usterkę. Mając na uwadze, że element, w który właśnie uderzamy młotkiem ma już kilkadziesiąt lat, można się spodziewać jego nieplanowanego zniszczenia. To samo dotyczy dopasowywania nowych, zamiennych części do ciągników w miejsce starych. Nowe części zamienne nie zawsze w stu procentach wymiarami odwzorowują swoje oryginały. Montując je należ wcześniej sprawdzić czy pasują bez problemu. Podczas wymiany części ruchomych, narażonych na tarcie i obciążenia przed ich założeniem warto zabezpieczyć je warstwą smaru. Będzie on zapobiegał szybkiemu ich zużyciu i ograniczy dopływ tlenu do powierzchni metalowej, co pozwoli opóźnić korozję danej części. Często nowe zamienniki już mają na sobie cienką warstwę takiego zabezpieczenia, jednak jest ona nałożona, aby w warunkach magazynowych nie pojawiła się rdza. Nie jest to smar odpowiedni do pracy takiego elementu.