Porady

Jak doposażyć Ursus, by był jeszcze bardziej funkcjonalny

Ursus jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, która towarzyszy rolnikom od lat, dostarczając produkty wysokiej jakości. Specjalizuje się głównie w produkcji ciągników, a ich najbardziej rozpoznawalne modele to Ursus C-360 i Ursus C-330. Cechuje je niesamowita prostota mechaniczna, niezawodność oraz dobra cena. Powodowało to, że przez lata były wybierane przez polskich rolników i służyły im dzielnie. Jednak nie są to maszyny idealne i posiadają wiele elementów, które można by poprawić.

Sposoby na poprawę osiągów

W przypadku modeli Ursus C-360 głównym problemem jest bardzo głośna praca silnika, która potrafi być bardzo uciążliwa. Problematyczne jest również uruchamianie wałka WOM, który nie mógł pracować, gdy nie jest uruchomiony podnośnik. Jest to bardzo problematyczne rozwiązanie i niekiedy, potrafi być uciążliwe w niektórych pracach polowych. Pamiętajmy jednak, że te ciągniki umożliwiają wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, dzięki którym stają się bardziej funkcjonalne. Wystarczy dobrać odpowiednie części do ciągników, aby wszystko działało, jak należy. Jedno z najczęściej stosowanych modyfikacji jest wprowadzenie wspomagania układu kierowniczego. Rozwiązanie to może być zarówno elektryczne, jak i hydrauliczne i nie wymaga bardzo dużej ingerencji w konstrukcję ciągnika. Drugą bardzo często stosowaną modyfikacją, jest montaż układu napędu na przednią oś. Rozwiązanie to jest skomplikowane i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz ingerencji w systemy ciągnika. Konieczne jest zamontowanie odpowiedniej przekładni i przeniesienia napędu, aby system mógł działać. Ponadto ciągnik musi mieć wymienioną przednią oś, na odpowiednio dopasowaną i umożliwiającą podłączanie tego rozwiązania. Tego typu części zamienne do Ursusa, są jednak dość popularne i niejeden internetowy sklep rolniczy je posiada. Dzięki temu nie będziemy musieli ani szukać rozwiązań z innych pojazdów. Możemy zamówić, a otrzymamy pełen komplet, które wystarczy odpowiednio zamontować. Istnieją również możliwości zwiększenia mocy silnika oraz poprawy jego osiągów, jednak te rozwiązania wymagają nieco większej wiedzy oraz specjalistycznych części. Nie zapominajmy również że jest to ingerencja w silnik, która może się skończyć uszkodzeniem silnika i warto mieć to na uwadze. Podobne rozwiązania można stosować również w Ursus C-330, z tą jednak różnicą, że gotowych rozwiązań jest mniej i musimy bardziej improwizować.

ursus

Czasem trzeba zwrócić się do ekspertów

Są to jednak na tyle wytrzymałe i proste ciągniki, że bez wątpienia każdy doskonale sobie poradzi z ich renowacją. Ponadto części do Ursus C-360 są ogólnodostępne i w razie jakiejkolwiek awarii w trakcie montażu nowego rozwiązania technicznego, bardzo szybko możemy go naprawić. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie mamy pewności co do którejś naprawy i modyfikacji, warto zasięgnąć porady ekspertów, aby uniknąć niepotrzebnych strat finansowych i zakupu części do ciągników. Kluczem do sukcesu jest również odpowiednie przygotowanie oraz delikatne postępowanie. Tylko tak można poprawić osiągi ciągnika i nie uszkodzić go. 

You may like

Index