Informacje

Ursus C-330M – zmodernizowana “trzydziestka”

Zmodernizowana wersja legendarnego ciągnika Ursus C-330 jest nadal powszechna na polskiej wsi. Co decyduje o tym, że ten ponad trzydziestoletni już model nadal jest chętnie wykorzystywany w polskich gospodarstwach? Czy warto jeszcze inwestować w taki ciągnik jak Ursus C-330M? Gdzie szukać nowych części zamiennych do ciągnika Ursus C-330?

Popularna “trzydziestka”

Ursus C-330 powstał w 1967 roku jako następca nieco już przestarzałego ciągnika Ursus C-328. Konstrukcja lekkiego, a przy tym niezawodnego ciągnika do małych i średnich gospodarstw była jedną z cech, dla których ten model stał się popularny. Trwała skrzynia biegów, możliwość regulacji rozstawu osi i przede wszystkim łatwość obsługi sprawiała, podobnie zresztą jak sprawia do dziś, że jest to ciągnik chętnie wybierany. Po 20 latach ciągłej produkcji Ursus postanowił zmodernizować nieco podstawową wersję ciągnika Ursus C-330 i ten oto sposób w połowie lat 80 projekt wersji zmodernizowanej, nazwanej właśnie ciągnikiem Ursus C-330M. Jakie zmiany wprowadzono?

Zmiany modernizacyjne w ciągniku Ursus C-330

Kiedy Ursus podjął współpracę z Massey Ferguson i rozpoczęła się produkcja ciągników licencjonowanych, polscy konstruktorzy mogli mieć wgląd w to, co dzieje się nowego na rynku maszyn rolniczych na świecie. Z tego też względu właśnie zaczęto wprowadzać zmiany konstrukcyjne, również w popularnej “ trzydziestce”.

Nowy ciągnik Ursus C-330M to przede wszystkim modernizacja skrzyni biegów, tylnego mostu i zwolnic. Dzięki tym rozwiązaniem cała konstrukcja stała się bardziej wytrzymała, ciągnik był nieco szybszy, a także spalał mniej paliwa. Ponadto szereg drobnych zmian, pochodzących właśnie z serii Massey Ferguson, między innymi zaczep transportowy a także elektroniczny przerywacz kierunkowskazów i ręczną dźwignię hamulca postojowego. Wszystkie te zmiany sprawiły, że konstrukcja stała się nowocześniejsza, bardziej stabilna i pozwalała na zmniejszenie awaryjności.

Ciągnik Ursus C-330M dziś

Mimo zakończenia produkcji już przed wieloma laty, nadal na polskiej wsi można spotkać ten model ciągnika firmy Ursus. Podobnie jak Ursus C-360 tak i Ursus C-330 i Ursus C-330M nadal chętnie używane są do różnego rodzaju prac polowych. Ich niezawodność jest jedną z przyczyn, podobnie jak łatwość naprawy. W razie konieczności części zamienne do Ursus to łatwo osiągalne towary, w jakiej posiada każdy internetowy sklep rolniczy. Właściwie zresztą nie ma przy tym znaczenia jaką konkretnie części do ciągników potrzeba w danej chwili, bo tak popularne modele są w ciągłym użyciu, a zatem bez problemu można dostać wszystkie potrzebne części rolnicze. Jeżeli ktoś się zastanawia nad tym, czy warto dziś kupować jakiś egzemplarz ciągnika Ursus C-330M, to z całą pewnością można polecić zakup. Nawet jeśli będzie wymagał niezbędnych prac remontowych, części do Ursus C-330M nie są tak drogie jak chociażby do starszych modeli w rodzaju ciągnika Ursus 4011 czy choćby naszego Ursus c-355. Bez problemu można znaleźć internetowy sklep rolniczy, który będzie oferował zamienniki oryginalnych części do ciągników Ursus w atrakcyjnych cenach i przy zachowaniu dobrej jakości oferowanego towaru.

You may like

Index