Zakup ciągnika rolniczego to spora inwestycja, a ta, jak wskazuje na to sama nazwa, ma się zwrócić i przy okazji przynieść zysk. Rolnik, jak każdy inny biznesmen, musi zatem dokładnie przemyśleć swoje przedsięwzięcie. Niewłaściwy wybór może bowiem zaważyć na opłacalności uprawy. Jaki zatem ciągnik kupić, żeby rachunek wyszedł na plus?
Czasy, w których przeciętne polskie gospodarstwo napędzała przede wszystkim siła zwierząt to już zamierzchła przeszłość. Obecnie, pod względem mechanizacji przestajemy już odstawać od reszty rolniczej Europy. Dzięki temu praca staje się coraz przyjemniejsza, szybsza, efektywna i rzecz jasna coraz bardziej zyskowna. Może się jednak zdarzyć, że chybiona inwestycja w sprzęt sprawi, że bilans uprawy za cały rok wyjdzie na minus, a dla przeciętnego gospodarstwa bez dużego zaplecza finansowego będzie to oznaczało ogromne kłopoty. Jednym z większych, a jednocześnie podstawowych wydatków w gospodarstwie pozostaje ciągnik. Zastanówmy się zatem nad aspektami, które determinują opłacalność zakupu.
Spis treści:
Powierzchnia gospodarstwa to najważniejszy punkt
Maszyny rolnicze, w tym także ciągnik rolniczy powinny być dobrane do powierzchni gospodarstwa i rodzaju gleby, na której będą pracować. Im większe gospodarstwo, tym mocniejszy powinien być traktor. Na małych i średnich powierzchniach do 15 hektarów doskonale sprawdzą się maszyny o mocy około 30 kW. To założenie spełnia znany, lubiany i niedrogi Ursus C-4011. Alternatywą może być nieznacznie mocniejszy Ursus C-355. Niewielki Ursus C-330M nada się natomiast do pracy na naprawdę małej przestrzeni. Jeżeli jednak powierzchnia gospodarstwa przekracza 15 hektarów warto pomyśleć o mocniejszej maszynie. W takim przypadku, doskonałym wyborem będzie Ursus c385, którego silnik generuje niemal 56 kW.
Dostępność części gwarantuje nieprzerwaną pracę
Ciągniki rolnicze to maszyny, które pracują w bardzo trudnych warunkach. Czasami zdarza się, że posłuszeństwa odmawia nawet względnie nowa maszyna. Jeżeli mówimy o używanych traktorach usterka jest tylko kwestią czasu. W takiej sytuacji dłuższy przestój może mieć katastrofalne skutki dla uprawy. Nie każdy internetowy sklep rolniczy oferuje części do ciągników mniej popularnych marek. Ważne jest, żebyśmy brali pod uwagę te modele, które zapewnią nam łatwy dostęp do zamienników. Części do Ursus są dostępne powszechnie i w wielu przypadkach – właściwie od ręki. Nie bez znaczenia jest też cena produktów. Części zamienne do Ursus nie zrujnują budżetu gospodarstwa. Oczywiście, wydatki na podzespoły można zminimalizować, kupując dobrze utrzymany traktor. Warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi awariami, dokonując rozsądnego wyboru.
Tych kilka cennych wskazówek powinno przyczynić się do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej i do zwiększenia satysfakcji z wykonywanej pracy. Zarabiają ci, którzy podejmują mądre decyzje, warto więc kierować się tą prostą zasadą.