Naprawa

Układ chłodzenia silnika: termostat Ursus C-360

Układ chłodzenia silnika Ursusa jest niezmiernie ważny. Odprowadza on nadmiar ciepła, które motor generuje w trakcie swojej pracy. Jednocześnie jego rolą jest dbanie o utrzymanie prawidłowej temperatury, tak by nie tylko nie była zbyt wysoka, ale także zbyt niska. Ma to bardzo duży wpływ na poprawne spalanie paliwa i ekonomię. Do tego celu służy wbudowany w układ termostat, Ursus C-360 również taki posiada. Sprawdzamy jak ocenić czy pracuje on poprawnie i dokonać jego ewentualnej wymiany.

Sprawdzenie działania termostatu

Pracę należy rozpocząć od upewnienia się, że silnik naszego Ursusa jest całkowicie zimny. Zanim go odpalimy warto podnieść maskę, byśmy mieli dostęp do wszystkich węży chłodniczych. Następnie odpalamy naszą maszynę rolniczą i pozwalamy jej popracować kilka minut. Motor w tym czasie delikatnie się rozgrzeje, a my powinniśmy sprawdzać temperaturę na wężach chłodniczych. Te, które wychodzą z termostatu i biegną prosto do chłodnicy, powinny być na tym etapie całkowicie zimne. Jeżeli tak nie jest, oznacza to że termostat Ursusa C-360 nie działa poprawnie – przepuszcza chłodziwo przez cały czas. Nie jest to groźne dla silnika, jednak pozostanie on przez cały czas niedogrzany, co negatywnie wpłynie na spalanie paliwa. Inaczej jest, gdy po osiągnięciu pełnej temperatury roboczej chłodnica nadal pozostaje zimna. Oznacza to, że termostat jest zacięty w pozycji zamkniętej. W takiej sytuacji nie powinniśmy wykonywać żadnych prac, ponieważ szybko doszłoby do przegrzania i zatarcia silnika.

Zakładamy nowy termostat

Ponieważ części do Ursusa C-360 są powszechnie dostępne, bez problemu zakupimy nowy termostat. Jeśli jednak akurat nie ma go w naszym lokalnym punkcie sprzedającym części rolnicze, to najlepiej skorzystać ze sklepu online. Dzięki temu będziemy mogli zakupić elementy zamienne w atrakcyjnej cenie, które jakością nie odbiegają od oryginalnych. Internetowy sklep rolniczy zapewnia nam szeroki wybór podzespołów, a kurier dostarczy je już za kilka dni bezpośrednio do naszych rąk. Gdy mamy już niezbędne części zamienne do Ursusa, pora przystąpić do pracy. Najpierw należy spuścić chłodziwo – wystarczy kilka litrów, by odsłonić górę układu, gdzie znajduje się termostat. Następnie luzujemy opaski i odkręcamy śruby, po czym wyjmujemy obudowę. Stary wkład termostatu usuwamy, wnętrze dokładnie czyścimy, po czym aplikujemy nowy. Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności, po czym uzupełniamy wodę lub płyn do odpowiedniego poziomu. Nie zapomnijmy, że silnik naszego Ursusa musimy jeszcze odpowietrzyć. W tym celu odpalamy go z otwartym korkiem chłodnicy, podnosimy obroty do około 1000-1200 na minutę i odczekujemy kilka minut.

Jak mogliśmy się przekonać, sprawdzanie poprawności działania termostatu w Ursusie C-360 oraz jego wymiana wcale nie są trudne. Nie potrzebujemy do tego pomocy mechanika, bez problemu poradzimy sobie sami. Części zamienne do Ursusa zakupimy w internetowym sklepie rolniczym, dzięki czemu otrzymamy dobry jakościowo podzespoły i jeszcze na tym zaoszczędzimy.

You may like

Index